Autor: Hanna Jõgi • 26. oktoober 2021

Kas on midagigi positiivset, mida ebakindlus endaga kaasa toob?

Hetkel toimuv ei jäta ilmselt kedagi puudutamata. Ja selle mõju ei kao lähinädalatel ega –kuudel. Loomulikult suudame hetkel eelkõige märgata negatiivseid muutusi. Aga kas ebakindlus toob negatiivse kõrvale tasakaaluks ka midagi positiivset?
Foto: Unsplash

Kriisi võimalikud positiivsed kaasnähtused

Inimesed muutuvad tööandjatele lojaalsemaks. Viimased aastad on olnud tööandjatele uute töötajatel leidmisel kõike muud kui kerge. Saabunud ebakindluse foonil mõtlevad inimesed ikka mitu korda enne kui oma olemasolevast töökohast loobuvad. Seega ennustan, et kõrge tööjõuvoolavusega sektorid saavad mõnda aega natuke kergemalt hinnata. Ning kui erakorraline olukord mööda saab, siis uute väärt töötajate leidmine (eriti nendele, kes praegu oma töötajatesse hoolivalt suhtuvad) on kindlasti kergem.

Lisaks sellele võib ilmselt lähiajal täheldada ka seda, et ka tööandja silmis senine sageli tühiste pisiasjade pärast virisemine võib väheneda.

Hakatakse mõtlema rohkem tulemuste juhtimise tõhususe peale. On paratamatu, et tuleb leida lahendusi olukorras kus kas ajutiselt või pikema aja jooksul tuleb hakkama saada vähema (inim)ressursiga. Mitte et meie ettevõtted ei ole seni tublid olnud, aga suurem tähelepanu ressursside otstarbekale planeerimisele toob kindlasti tulemust.

Igal juhul tasub meelde tuletada erinevaid eesmärkide seadmise meetodeid ja mudeleid, et muutlikes situatsioonides mitte pead kaotada. Neil ettevõtetel, kelle jaoks on praegune aeg toonud kaasa töömahtude languse, kuid mitte veel kriitilise piirini, tasub mõelda teadlikult töörotatsiooni ja võtmetöötajate arendamise peale. Üks võimalus on vaadata tekkinud olukorda võimalusena, kus on aega oma töötajate arendamisse investeerida.

Kriisiplaanid mõeldakse läbi ja ollakse tulevikus reaalselt paremini valmis. Kui seni olid kriisi- ja kriisikommunikatsiooniplaanid vaid paberid, siis nüüd reaalsete meetmete vastuvõtmise valguses vaadatakse need üle ja usutavasti mõjutab iga järgmine kriitiline olukord (loodetavasti mitte iialgi niivõrd ulatuslik) vähem. Näiteks kasvõi see, et ettevõtetel on tulevikus suurem rahaline varu, et vajadusel rasked ajad üle elada.

Hästi oluline on praegu selge kommunikatsioon ja see, et töötajad ei tunneks, et nende eest varjatakse midagi. Valus tõde on üldjuhul parem, kui teadmatus, mis tekitab soovimatuid ja sageli mittetõeseid jutte.

Ühine vaenlane liidab. Raskes situatsioonis ollakse sageli teineteise vastu mõistvamad. Ehk ebakindel olukord VÕIB kaasa tuua paranenud meeskonnatunde ja üksteise toetamise. Samuti asetuvad teatud väiksemad probleemid ja vastuolud inimeste vahel suuremasse konteksti ja suhted võivad paraneda.

Kuid võib mõjuda ka vastupidiselt, sest stressi olukorras on raske emotsioone kontrollida ning juhul kui organisatsiooni loob teadlikult või kogemata „võistlussituatsiooni“ näiteks koondamiste hirmus, siis see vastupidiselt halvab inimeste ratsionaalse mõtlemise ja käitumise.

Mida praeguses ebakindlas olukorras teha?

Hoolimata sellest, et on võimalik leida väikseid positiivseid aspekte käesoleva erakorralise olukorra kontekstis, siis ebakindlus pikaajaliselt ei ole ühelegi ettevõtmisele positiivne. Töötajate kontekstis on oluline pöörata tähelepanu suhete ja emotsioonide juhtimisele. Ja üheks esimeseks sammuks on kollektiivis ebakindluse vähendamine.

Mõned nõuanded, mida teha, et ebakindlust vähendada:

* Kommunikeeri ausalt ja sagedasti

* Sea selgeid eesmärke (kasvõi nädala kaupa)

* Püüa mõista kolleegide emotsioone

* Kontrolli ja juhi enda emotsioone

* Tegele organisatsioonis teadlikult stressijuhtimisega

Allikas: Personalidisain.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700