Autor: Sekretär.ee • 25. oktoober 2021

Kuidas mõjutavad jõustunud piirangud tööandjat ja töötajat?

Valitsus kiitis heaks korralduse, mis lubab alates esmaspäevast kontrollitud tegevustes osaleda üksnes vaktsineeritud või COVID-19 läbipõdenud täiskasvanutel.
Foto: Unsplash

Nimetatud korraldus ei laiene töötajatele, sest töökeskkonna ohutuse eest vastutaja on tööandja, kes tagab, et töökeskkonna riskid oleksid hinnatud. Riskide hindamisel ei tohi unustada ka bioloogilisi ohutegureid ja nende maandamiseks tuleb võtta kasutusele sobilikud abinõud. SARS-CoV-2 viiruse leviku korral saab töökeskkonnas teiste inimestega kokku puutuvate töötajate nakkusohutuse tagada eelkõige COVID-19 vastase vaktsineerimisega. Võimalikeks, kuid vähem tõhusateks abinõudeks saavad olla SARS-CoV-2 nakkusohutust kinnitava tõendi kontrollimine või töötajate testimine SARS-CoV-2 testiga.

Vaktsineerimise nõudmine riskianalüüsi alusel

Kuna täna on koroonaviiruse leviku riskitase väga kõrge, siis peaksid tööandjad kaaluma, kas nende töökeskkonnas on vajalik vaktsineerimisnõude kehtestamine riskianalüüsi alusel koostatud tegevuskavasse. Vaktsineerimisnõude kehtestamine on üks tööandja võimalikest meetmetest (kuid siiamaani ka üks kõige tõhusamatest meetmetest) töökeskkonna ohutuse ja töötaja tervise säilimise tagamiseks.

Meetmed töökeskkonna riskide vähendamiseks saab määrata vaid sel moel, et enne kaardistatakse, mis on risk ja kui suur on selle realiseerumise tõenäosus. Seega peab tööandja kindlasti koroonaviiruse leviku tõkestamiseks üle vaatama oma töökeskkonna riskianalüüsi, vajadusel seda täiendama ning tegelikule olukorrale vastava riskianalüüsi alusel koostama asjakohase tegevuskava. Peale riskianalüüsi korraldamist või uuendamist ning uute meetmete kasutuselevõtmist tuleb nendest ka töötajaid teavitada. Seega on vajalik tööandjapoolne selgitamine, miks on vaktsineerimine oluline ning mis on järgnevad tegevused, kui töötaja ei soovi vaktsineerimist. Loe pikemalt: "COVID-19 töökeskkonnas".

Vaktsiin ei ole siiski ainus võimalus bioloogiliste ohuteguritega nakatumise vältimiseks ning töötajatel on õigus vaktsineerimisest ka keelduda. Seega tuleb tööandjal mõelda ka teistele riskide maandamise meetmetele, näiteks:

* isikukaitsevahendite väljastamine;

* töö ümberkorraldamine,

* kaugtöö tegemine.

Kui riskianalüüsi tulemustest nähtub, et vaktsineerimine on teatud sektorites või tegevusalade puhul eriliselt oluline ning teised meetmed ei ole piisavalt tõhusad töötajate või klientide tervise kaitseks, võib vaktsineerimise nõudmine olla põhjendatud.

Mida tähendab see, kui vaktsineerimise nõudmine on põhjendatud?

Vabariigi Valitsuse 05.05.2000 määruse nr 144 „Bioloogilistest ohuteguritest mõjutatud töökeskkonna töötervishoiu ja tööohutuse nõuded“ (edaspidi määrus nr 144) § 6 lõike 2 punkti 7 kohaselt tuleb juhul, kui ohtu pole võimalik sama määruse §-s 5 nimetatud abinõudega kõrvaldada, töötajate terviseriski vähendama võimalikult madala tasemeni, tagada vaktsineerimise võimalus töötajatele, kes puutuvad kokku bioloogiliste ohuteguritega, mille vastu on olemas tõhus vaktsiin.

Tööandja võib töökeskkonna riskianalüüsi tegevuskava alusel anda töötajatele võimaluse vaktsineerimiseks, kuid see ei tähenda seda, et töötaja peab sundkorras minema vaktsineerima. Vägisi töötajaid vaktsineerima sundida ei saa ega tohi, sest see on vastuolus inimese kehalise puutumatuse põhimõttega ning oleks selgelt inimõigusi riivav.

Oluline on ka, et töötaja teaks, mis on tagajärg, kui ta keeldub vaktsineerimisest - ehk kas tööandja peab tema töö ümber korraldama, tagama täiendavaid isiku- või üldkaitsevahendeid või kaasneb ka oht, et põhjendatud juhtudel öeldakse tema tööleping erakorraliselt üles, kui tööandjal ei ole mõistlikult võimalik tööd ümber korraldada või võtta kasutusele teisi meetmeid riskide tõhusaks maandamiseks ning risk viiruse edasikandmiseks on suur, ning võib ohtu seada teisi töötajaid ja ka kliente.

Kui töötaja vaktsineerimisest loobub ning ka muud võimalused riskide vähendamiseks ei ole tööandja hinnangul piisavad, tuleb lisaks tagajärgede selgitamisele, töötajat eelnevalt hoiatada ja muude lahenduste puudumisel on võimalik tööleping erakorraliselt üles öelda töölepingu seaduse § 88 lõige 1 p 2 alusel ehk põhjusel, et töötaja ei vasta enam ametikoha nõuetele. Vaata lisaks: "COVID-19 ja töösuhted".

Vaktsineerimise infolehe leiate siit.

Haigekassa teenused.

Kõikidel tööandjatel on võimalus haigekassa kaudu tellida oma töötajatele individuaalne seminar lektor-eksperdiga, mille käigus tervishoiuspetsialist annab põhjaliku ülevaate vaktsiinidest, vaktsineerimise protsessist ning ka võimalikest ohtudest. Samuti vastatakse kõikidele tekkinud küsimustele. Ekspert-lektori teenus on tasuta, teenuse kasutamiseks või täpsustavate küsimuste tekkimisel kirjuta aadressile [email protected]. Samuti on vähemalt viie huvilise korral võimalik Haigekassast kutsuda enda töötajatele vaktsineerija. Rohkem infot siit.

Allikas: tööelu.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700