Autorid: Maret Güldenkoh, Kristel Tael-Same • 18. juuni 2024

Haigestumine puhkuse ajal: kas võtta haigusleht või mitte?

Tööandjatel on puhkuste ajakavad valmis tehtud ja töötajatel on teada, millal nad puhkavad. Puhkuste aeg ei ole enam mägede taga, seetõttu on just paras aeg küsida, mis saab siis, kui töötaja puhkuse ajal haigestub?
Foto: Pixabay.

Kui töötaja puhkab vastavalt ajakavale, siis läheb ta puhkusele (mingit avaldust esitama ei pea) ning puhkusetasu makstakse talle kas eelviimasel kalendaarsel tööpäeval või kokkuleppel tööandjaga järgmisel palgapäeval.

Haigestumisi planeerida ei saa (v.a planeeritud operatsioonid) ja haigus võib meid tabada ka puhkuse ajal. Kui peale puhkuse ajakava koostamist saab töötaja teada planeeritud operatsiooni aja, saab kokkuleppel tööandjaga puhkuste ajakava muuta (1). Varakult ette teatades seab tööandja töökorralduse nii, et ei tekiks tööseisakuid ega ka teistele töötajatele ületunde.

Kui töötaja haigestub puhkuse ajal, on tal õigus puhkus katkestada, edasi lükata või enneaegselt lõpetada töötaja isikust tulenevatel olulistel põhjustel (2). Ajutine töövõimetus kuulub sinna all.

Töötaja peab puhkuse kasutamist takistavatest asjaoludest ja nende eelduslikust kestusest teavitama tööandjat esimesel võimalusel (3). Näiteks kohe esimese tööpäeva hommikul või siis esimesel võimalusel ajutise töövõimetuse tekkimise järgselt. Võib juhtuda, et töötaja ise ei ole võimeline tööandjat teavitama, siis teeb seda keegi teine. Üldjuhul on tööandja sisedokumentides kirjas puhkuse katkestamisest teavitamise kord.

Kuidas edasi?

Töötaja küsib perearstilt töövõimetuslehe, mis lõpetatakse töötaja tervenemisel. Töötajal on õigus kasutamata jäänud puhkus võtta välja vahetult peale tervenemist või kokkuleppel tööandjaga muul ajal.

Võtame näiteks ettevõtte, kus töö kestab 24/7 ning puhkuste ajakavas puhkavad töötajad järjestikku. Kui nüüd üks töötaja katkestab haigestumise tõttu puhkuse, on tal õigus saada puhkust vahetult peale tervenemist, kuid sel juhul jääb tööandjal üks töökoht täitmata.

Tööandja peaks sel juhul esimesel võimalusel välja selgitama, kas töötaja soovib peale tervenemist puhkust jätkata või on ta nõus puhkama hiljem muul ajal.

See on oluline info, sest lisatööjõu palkamisega tekivad tööandjal kulud.

Mis saab puhkuse katkestamisel puhkusetasuga, mis on töötajale juba välja makstud?

Kui töötaja katkestab puhkuse, siis ta peab arvestama, et puhkusetasuna on ta mingi perioodi eest juba töötasu ette kätte saanud. Tööandja võib nõuda kasutamata puhkusetasu tagastamist, kuid tavapäraselt seda ei tehta, vaid see tasaarveldatakse töötasuga.

Ka tööandjal on õigus töötaja puhkus katkestada või edasi lükata olulise töökorralduse hädavajaduse tõttu, eelkõige kahju tekkimise ärahoidmiseks (4). Hädavajadust eeldatakse eelkõige vääramatu jõu tagajärjel tööandja varale või muule hüvele tekkida võiva kahju või kahju tekkimise ohu korral ning hädavajadust peab tõendama tööandja. Kui tööandjal on võimalik kasutada renditööjõudu või on mõni töötaja nõus tegema ületunde, siis ainuüksi sellega kaasnev lisakulu ei pruugi veel õigustada töötaja puhkuse katkestamist või edasi lükkamist.

Seega vaid väga erandlikel asjaoludel saab tööandja mitte võimaldada töötajale puhkuse jätkamist peale töötaja töövõime taastumist.

Puhkuse katkestamisel või edasi lükkamisel peab tööandja hüvitama töötajale puhkuse katkestamisest või edasilükkamisest tekkinud kulud (5) (nt reisi ära jäämisega seotud kulud). Puhkuse katkestamisel tööandja poolt on tal kohustus anda töötajale kasutamata jäänud puhkuseosa vahetult peale puhkuse kasutamist katkestava või edasilükkava asjaolu äralangemist või siis poolte kokkuleppel muul ajal (6).

Üheselt on selge, et hetkel kehtiva õiguse järgi töövõimetuslehel olles töötaja tööd teha ei tohi. Kui töötaja siiski teeb töövõimetuslehel olles tööd, siis ei ole töötajal õigust saada töövõimetushüvitist sellest päevast alates, kui ta hakkas tööülesandeid täitma.

Selge on ka see, et kui töötaja ei jää töövõimetuslehele või ei teavita tööandjat töövõimetuslehele jäämisest ja puhkuse katkestamisest õigeaegselt, siis ei teki tal ka õigust töövõimetushüvitisele.

Töötaja ei saa korraga olla puhkusel ja töövõimetuslehel, vaid peab valima, kas ta soovib oma puhkuse kulutada haige olemisele või lükata puhkuse edasi ja päriselt puhata.

(1) Töölepingu seadus, edaspidi TLS § 69 lg 4

(2) TLS § 69 lg 6

(3) TLS § 69 lg 6

(4) TLS § 69 lg 5

(5) TLS § 69 lg 5

(6) TLS § 69 lg 5

Artikkel on ilmunud teemaveebis Palgauudised.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700