Autor: Personaliuudised.ee • 18. juuni 2024

Kaks olulist küsimust, mida juhid peaksid pidevalt esitama

Capital One Labi juht David Weekly väidab, et kui esitada neid kaht küsimust pidevalt, julgustab see inimesi olema kohanemisvõimeline ja saavutama tulemusi, millel on mõju.
Kohanduv mõtteviis toob kaasa uued ideed, vaatenurgad ja avastused. Mõnest kohanemisest saab läbimurre – nii, nagu peekoni küpsetamisest kuumaõhufritüüris. Foto: Pixabay.

Mis on peekoni küpsetamisel pistmist inimese kohanemisvõimega?

Meil polnud remondi tõttu mitu kuud kööki, seetõttu pidime perega lähenema loovalt laste lemmikhommikusöögi, ülikrõbeda peekoni valmistamisele. Meil oli tõeliselt hea meel avastada kuumaõhufritüüri võluvägi: see on teisaldatav, elektriline ja lihtne. Sel on isegi „peekoni nupp“. Kui peekonit veidi kauem küpsetada, muutub see imeliselt krõbedaks ja rasv voolab alla ära. See polnud lihtsalt asenduspeekon, see oli parim peekon! Meie uus köök on ammu valmis, aga peekoniviile küpsetame ikka usaldusväärses kuumaõhufritüüris.

Liigina oleme üle saanud palju suurematest katsumustest, kui mõni nädal ilma suurte kodumasinateta elamine. Inimesed vihkavad muutust, aga me oleme ka väga kohanemisvõimelised.

Capital One Labi juhina on minu töö edendada loovat mõtlemist disaineritest, uurijatest, inseneridest ja tootejuhtidest koosneva meeskonna sees. Õnneks on meil Labis veidi ruumi piire venitada ja katsetada uusi tehnoloogiaid uute toodete loomiseks, mis parandavad inimeste elu. Julgustame katsetama, õppima ja tsüklit kordama.

Inimesed hoiduvad sageli eksperimentidest, mis ei käi kokku nende ametikirjeldusega, ja kohanemislihas atrofeerub. Mida saaksid sina teha kohanemisvõimelise mõtlemise propageerimiseks oma meeskondades, kui sa ei tööta Labis? Esita kaks küsimust:

* kas sinu tegevused aitavad sul saavutada oma eesmärke?

* kuidas saad pöörata ärrituse tegevuseks?

Nendele pole kerge vastata. Nende küsimuste mõte on sütitada loovat mõtlemist.

Kohanda oma tegevusi

Tööl toimub enamasti paljutki ja on tüüpiline, et jäädakse kinni reaktiivsesse režiimi, formuleerimise asemel reageeritakse. Viimasel ajal on inimesed kohandunud tugeva katkestamise modaalsusega, mis võib tugevdada konteksti vahetamist. Inimesed satuvad hätta, kui unustavad võtta teadlikult aega eesmärkide formuleerimiseks ja nende elluviimiseks.

Capital One Labis on esmaspäev koosolekute päev. Teisipäevast neljapäevani pühendutakse koostööle ja põhjalikule tehnilisele tööle, et meie insenerid saaksid tõelise hoo sisse. Reede on õppimise ja mõtlemise päev.

Isegi ettevõtetes, milles pole sellist tüüpi „struktureeritud defragmentatsiooni“, on sinu kalendris veidi vaba ruumi. Võta aega, et mõtiskleda selle üle, kas praegused tegevused aitavad sul oma eesmärke saavutada. Kaalu „mõtlemispäeva“ sisseviimist kogu ettevõttes. Capital One alustas investeeri-iseendasse-päevadega, mis tähendab ühte reedet kuus, mis on eraldatud arendamiseks. See on küll tööpäev, aga on tähtis varuda kogu päev või osa päevast – nii, nagu kriitiline töö võimaldab –, et teha oluline investeering arengusse.

Uute oskuste omandamine või olemasolevate oskuste täiendamine, et kohaneda muutustega tehnoloogias, suundumustega tööstusharus või ametikoha nõuetega, on oluline osa karjääri arendamisest. Kasutame seda aega uute oskuste õppimiseks, uute tehnoloogiate katsetamiseks ja kohanduva mõtlemise propageerimiseks uute töötamisviiside abil.

Kuidas muuta ärritus tegevuseks?

Insenerid eksperimenteerivad kogu aeg ja sageli tekivad selle käigus probleemid. Parimaid insenere eristab see, et nad ei lase ärritusel ja pettumusel hoogu maha võtta. Nad pööravad ärrituse tegutsemiseks. See on nagu hiigelsuure mõistatuse lahendamine. Kõik pole insenerid, aga kõik on tundnud ärritust. Seega esitan oma meeskondadele – ja oma lastele ja sõpradele – seda küsimust sageli.

Kui inimesed ärrituvad, jäävad nad kinni. Julgusta inimesi mitte leppima oma praeguse meeleseisundiga, muidu võib ärritus neid vallata. Probleemile lähenemine liiga paljude oletustega võib samuti lõks olla. Kas neid oletusi saaks lõdvemaks lasta? Mõni tajutud piir on betoonist, aga mõni paberist. Võimalus võib avaneda, kui inimesed avastavad, et piirangut võib lõdvendada ja nende esialgsed oletused olid valed.

Üks näide ärrituse pööramisest tegevuseks väljaspool tööd, on Hacker Dojo algatamine. 2005. aastal olid paljud mu inseneridest sõbrad pettunud, et polnud aega ega kohta töötada koos kõrvalprojektide ja ideede kallal – nagu kirjanike kogukond, aga koodikirjutajatele. Asutasime sõbra Jeff Lindsayga avatud ustega häkatoni Super Happy Dev House, kutsudes kõiki enda koju koos koodi kirjutama.

Kümnekonnast inimesest mu elutoas sai peagi 2000 inimest Palo Altos. Hacker Dojo kasvas välja neist püüetest ja sündis ametlikult rohkem kui 550 m² suuruses endises klaasivabrikus Mountain View’s. Umbes 15 aastat hiljem tegutseb organisatsioon jõudsalt edasi, olles sünnitanud palju projekte, isegi mõne ükssarviku.

Muidugi on selle küsimuse kriitiline osa „tegevuse“ aspekt. Kui inimene on ärritunud, peab ta tundma soovi asja parandada. Isegi kui esimesed katsed probleemi lahendada on algelised või veidi MacGyverlikud, pole hullu. Oluline on tegutsemine. Universum on muutumises ning meie roll on seda muuta ja täiustada.

Esitan neid kaht küsimust oma meeskondadele regulaarselt, et tekitada kohanemislihaseid ja saavutada tulemusi, millel on mõju. Kohanduv mõtteviis toob kaasa uued ideed, uued vaatenurgad ja avastused. Mõnest kohanemisest saab läbimurre – nii, nagu peekoni küpsetamisest kuumaõhufritüüris.

Allikas: FastCompany

Artikkel on ilmunud teemaveebis Personaliuudised.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700