Autor: Olena Smolska, Tööinspektsiooni nõustamisjurist • 18. juuni 2024

Kuidas teada, kas töö on alaealisele sobilik?

Noored töötajad on oma vanuse tõttu rohkem ohustatud, sest nende keha, sealhulgas närvisüsteem, ei ole veel täielikult välja arenenud.
Ka kõige lihtsama plangu värvimise puhul tasub üle vaadata, kas tööks antav värv on ikka lapsele sobiv ning ei sisalda keelatud aineid. Foto: Pixabay.

Tööandja küsib: 15-aastane plaanib tööle tulla. Millised tööd on alaealisele keelatud ja millised lubatud?

Vastab Olena Smolska, Tööinspektsiooni nõustamisjurist:

Töölepingu seadusega on alaealisele töö tegemiseks kehtestatud mitmeid piiranguid. Alla 7-aastastel lastel on töötamine töölepingu seaduse alusel keelatud. 7–12-aastaste lastega on võimalik sõlmida tööleping ainult kerge töö tegemiseks kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal. Tööandja võib 13–14-aastase alaealisega või 15–16-aastase koolikohustusliku alaealisega sõlmida töölepingu ja lubada teda tööle, kus töökohustused on lihtsad ega nõua suurt kehalist või vaimset pingutust.

Lisaks on mitmeid muid üldisi piiranguid, mis kehtivad kõigile alaealistele olenemata nende vanusest või koolikohustusest. Näiteks tööandja ei tohi sõlmida alaealisega töölepingut, kui töö ohustab oma iseloomu või töökeskkonna ohutegurite tõttu tema tervist.

Noored töötajad on oma vanuse tõttu rohkem ohustatud, sest nende keha, sealhulgas närvisüsteem, ei ole veel täielikult välja arenenud. Neile võivad nii füüsilised kui ka psühholoogilised tegurid kujutada tõsisemat ohtu kui täiskasvanud töötajale. Näiteks ei tohi alaealised töötada töökohal, kus müratase ületab 80 dB.

Alaealisele on keelatud töö, mis on seotud kõrgusest kukkumise ohuga ning töö mehaanilise lõikuri, ketas- või lintsae, metallifreesi ja keevitusseadmega või suruõhu abil töötava seadmega. Keelatud on töötada püsival madalal või kõrgel õhutemperatuuril. Keelatud on ka varisemisohuga tööd, nt lammutustööd, töö kaevandis jne. Noorukitel on keelatud töötada teatud kemikaalidega. Ka kõige lihtsama plangu värvimise puhul tasub üle vaadata, kas tööks antav värv on ikka lapsele sobiv ning ei sisalda keelatud aineid.

See nimekiri pole lõplik, seega kui töökeskkonnas on muid ohtlikke tegureid, mis loetelus ei kajastu, tuleb nende ohtu alaealistele hinnata iga juhtumi puhul eraldi. Alati on võimalik töö sobivuse kohta ka Tööinspektsioonilt üle küsida.

Küll aga võib alaealisega töölepingu sõlmimisel ja tema tööle lubamisel teha erandeid keelatud tööde määruses sätestatust, kui alaealine töötab kutseõppe õppekava alusel tehtava praktika raames ja tingimusel, et tööd tehakse praktika juhendaja või töökeskkonnaspetsialisti järelevalve all ning alaealise tervise ja ohutuse tagamiseks on rakendatud vajalikke meetmeid.

Allikas: Tööelu.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700