Autor: Virtuaalkliinik.ee • 2. juuli 2024

UV-kiirgus võib kahjustada ka silmade tervist

UV-kiirguse kahjulikkus nahale on laialt teada, kuid vähem teatakse sellest, et sarnaselt naha põletusele võib ultraviolettkiirgus kahjustada ka silmade tervist ja nägemist. Optometrist Ave Viires annab nõu, kuidas on silmi päikselisel ajal hoida ja millist kaitset silmad vajavad.
Sarnaselt naha põletusega võib ultraviolettkiirgus kahjustada ka silmade tervist ja nägemist, silmaprobleemide vältimiseks on ülioluline roll päikeseprillidel. Foto: Pixabay.

Viljandi haigla optometristi Ave Viirese sõnul on silmadele kõige ohtlikumad UV-A ja UV-B kiirgused ning nende vastu pakuvad kaitset kõige paremini päikeseprillid.

“Nimetatud kiirgused jõuavad silmade eri kihtidesse ning võivad põhjustada erinevaid silmahaiguseid ja tuua nägemisprobleemide esinemise varasemasse ikka. UV-kiirguse põhjustatud silmaprobleemide vältimiseks on ülioluline roll päikeseprillidel. Silmi teadlikult ja järjepidevalt kaitstes saab aga erinevaid nägemiskahjustusi ära hoida,” ütles optometrist.

Kõige olulisem on kaitsta silmi lastel

Viirese sõnul peaksid päikeseprille enim kandma lapsed, sest nende silmade pupillid on suured ja läbipaistavad.

“Kuni 3. eluaastani on silmalääts täiesti läbipaistev, mistõttu UV-kiirgus jõuab ka silmapõhjani. Seetõttu tuleb laste silmi kindlasti korralike päikeseprillidega kaitsta. Samuti sobivad silmade kaitseks kõikvõimalikud peakatted, mis takistavad päikesel näo ja raami vahelt sisse piiluda,” selgitas ta lisades, et silmad vajavad ka vanemas eas kaitset ning päikeseprille peaksid kasutama ka inimesed, kellel on tundlikud silmad.

“Seejuures peaks suvel meeles pidama, et eriti oluline on päikeseprille kanda ka merel ning mere ääres olles. Seda seetõttu, et veepinnalt peegeldumise tõttu ohustab UV-kiirgus mere ääres ka vilus olles,” rääkis Viires.

Mida otsida päikeseprillide valimisel?

Ave Viirese sõnul tuleb silmi kaitsvaid päikeseprille hoolikalt valida ning seejuures arvestada mitmete oluliste asjadega.

“Päikeseprillidel peaks kindlasti olema 100 protsenti UV kaitse. See on vajalik selleks, et päikseprillid filtreeriksid välja kõik kahjulikud UV-kiirgused, mis võivad silmi kahjustada. Samuti võiks valida suurema klaasiava ja kumerama stiiliga päikeseprillid. Suurem klaasiava katab ka õrna silmaümbrusnahka ning kumeram stiil kaitseb näo ja raami vahelt sisse tuleva UV-kiirguse eest. Seega tuleks valida päikeseprillid, mis istuvad silmale lähemal ja ümbritsevad näo külgi, varjates rohkem valgust,” lausus Viires.

Ta lisas, et hea on valida ka polariseeritud klaasidega päikeseprillid. “Polariseeritud prilliklaas vähendab pindadelt peegelduvat üleliigset valgust ja annab mugavust päikeseprillidest läbi vaatamisel. Päikeseprillide klaasitoon on aga kosmeetiline, mis tähendab, et valida võiks just sellise tooni ja tumedusastmega klaasid, millega on mugav vaadata ja mis enda maitsele paremini sobib. Oluline on lihtsalt, et need oleks märgistatud 100-protsendilise UV-kaitsega,” selgitas Viires.

PRILLIKANDJATELE ON PARIM LAHENDUS OPTILISED PÄIKESEPRILLID

“Optilised päikeseprillid tagavad, et silmad on kaitstud ja nägemine sama selge kui tavaprillidega. Optilisi päikeseprille on võimalik tellida prilliretsepti alusel nii polariseeritud, fotokroomsete ehk isetumenevate kui ka toonitud klaasidega, sealhulgas progresseeruvate, tuntud kui mitmevaateliste, klaasidena,” ütles optometrist.

Allikas: Viljandi haigla

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700