Tervislikust vaatenurgast võib sekretäride töö olla parem kui paljudel teistel töödel, kuna tööülesanded vahelduvad ja kehaasendid muutuvad päeva jooksul. Siiski võib aga pikalt arvuti taga töötamine tekitada lihaspingeid ja kehahoiakuprobleeme. Seetõttu on oluline pöörata tähelepanu õigele tööasendile ja teha regulaarselt harjutusi, mis aitavad hoida head tervist ja töövõimekust.
Ergonoomiline töökoht aitab vältida probleeme kehahoiakuga
Töökoha hea ergonoomika aitab vältida lihaspingeid ja kehahoiakuprobleeme. Selleks on oluline järgida allpool toodud punkte.
Tugi küünarnukkidele
Töölaua kõrgus peaks olema selline, et küünarnukid oleksid kergelt toetatud ja käsi vabas asendis. See on oluline selleks, et turi ja õlgade piirkond oleks maksimaalselt pingevaba. Soovitatav on kasutada lisaekraani, klaviatuuri ja hiirt, et vältida sundasendeid, mis tekivad sülearvutiga töötades.
Reguleeritav töölaud
Ideaalne kontorilaud on reguleeritava kõrgusega, võimaldades vahetada töötamist istudes ja seistes (asendit peaks vahetama iga 1-1,5 tunni tagant). Dokumentide ja materjalide jaoks peaks olema koht klaviatuuri ja ekraani vahel, et need oleksid käeulatuses (kui dokumendid on klaviatuuri ees, siis on pea ette kummargil ja see tekitab pingeid kaelas) ja ekraan olgu silmade kõrgusest veidi allpool, ehk umbes 10-15 kraadi.
Regulaarsed pausid ja harjutused aitavad säilitada hea tervise ja ennetada lihaspingeid.
Harjutus kummilindiga, et ei tekiks küüru
Seda harjutust võib teha enne tööpäeva algust ja vajadusel korrata ka keset päeva.
Rinnalihaste venitus
Selja ja rindkere venitus
Ka jalalihaseid on oluline regulaarselt venitada
Pikalt istumine või seismine võib põhjustada jalalihaste väsimist, seega on oluline ka neid regulaarselt venitada.
Reie ja sääre tagumiste lihaste venitus
Tuharalihaste venitus
Pärast tööpäeva on tähtis anda kehale võimalus taastuda. Selleks sobib hästi järgmine harjutus.
Harjutus, mis parandab jalgade verevarustust
Sekretäride töö nõuab vahelduvaid tööülesandeid ja erinevaid kehaasendeid, mistõttu on oluline pöörata tähelepanu õigele tööasendile ja teha regulaarselt harjutusi. Järgides neid soovitusi, saavad sekretärid säilitada oma tervise ja töövõimekuse, vältides lihaspingeid ja kehahoiakuprobleeme. Samuti aitavad eelpool toodud harjutused vältida paljusid kontoritööga kaasnevaid probleeme ja säilitada hea tervise.
Kui on tekkinud püsiv valulikus/pinge, mis ei leevene tavapäraste harjutustega, sellisel juhul tuleks pöörduda füsioterapeut, manuaalterapeudi/kiropraktiku või arsti poole, et leida probleemide põhjus ja õige lahendus ning taastada normaalne elukvaliteet.
Artikkel on ilmunud teemaveebis Personaliuudised.