Märts on ideaalne aeg toataimede ümberistutamiseks

Märts on ideaalne aeg toalillede ümberistutustöödeks ning taimede võra kujundamiseks, kuna taimed valmistuvad just sel ajal kasvuperioodiks.

• Jälgi taimede lehti, kui lehed muutuvad kollakaks (vaata pilti paremal, pildil Draakonipuu leht), on õige aeg mõelda ümberistutusele. Üldjuhul annavad kollased lehed märku toitainete puudusest mullas. Toitainete puudus vihjab omakorda sellele, et taime võiks kasvuperioodi alguses kindlasti ümber istutada. Loomulikult võib see olla ka märk valguse vähesusest. Öeldakse, et kui taim on aknast ainult 2 m kaugusel, siis on taimel tegelikult juba väga pime.
• Parempoolsel pildil on ka näha, et potis ongi ainult taime juured. Mullale ei jätku enam ruumi, seega on potis ilmselt ka toitainete puudus.
• Kui tegu on noore taimega, siis istutatakse teda ümber igal aastal. 5-aastaseid ja vanemaid taimi istutatakse ümber 2-3 aasta tagant.

Kuidas valida taimele õige pott?

• Taimele õige poti leidmiseks on oluline vaadata, et uus pott ei saaks liiga suur. Tegelikkuses peab uus pott olema nii suur, et käsi mahub uue ja vana poti vahele. Kui uus pott saab liiga suur, siis taime juured ei jõua nii-öelda üleliigse mullani, ning muld rikneb!
• Praegu on väga laialt levinud ka trend, et taimed istutatakse otse nii-öelda ümbrispotti. Sageli ei julge inimesed seda teha. Mis on siis suurimad ohud? Suurimaks ohuks on ülekastmine, mille läbi võivad taime juured ära mädaneda. Kui kastmisega hoolas olla ja näpuga korralikult mulda katsuda, siis tegelikult ei tohiks ülekastmine probleemiks olla.
NB! Ära unusta kergkruusa. Kes ei taha otse ümbrispotti istutada, siis võib esmalt taime panna ka auguga plastikpotti ja siis valida vastavalt maitsele ümbrispott. Kui õigesti talitada, siis mõlemad variandid on taimele head!

Kuidas valida taimele õige muld?

• Õiget mulda on väga lihtne valida! On olemas spetsiaalsed toalillede mullad, mis on koostatud arvestades erinevate taimede vajadusi. Näiteks palmidele on mõeldud spetsiaalne palmimuld, kaktustele kaktuste muld jne.
• Poti põhja võiks drenaažiks panna kergkruusa.
• Enne ümberistutust võib lahtise mulla ja juured käega ära võtta. Taime juurte pärast ei pea muretsema, sest need juured mis sel viisil ära tulevad ongi juba vanad. Kui oled taime kenasti ümber istutanud, siis on oluline pott märjaks kasta!  Ära unusta pesta ka taime lehti, mis on talvega kindlasti palju tolmu kogunud.

Miks peab taime lehti puhastama?

Puhastamine on väga tähtis, sest tolmukiht takistab taime fotosünteesimist. Kui taime kimbutavad hoopis lehetäid, siis võib lehti pesta lisaks veele ka rohelise seebi lahusega. Roheline seep aitab väga hästi igasuguste lehetäide vastu. Kui tegu on keerukamate kahjuritega (nt kedriklest), siis aitab hästi ka actaraga kastmine! Ära unusta, et kahjuritega võitlemine nõuab järjepidevust! Tõrjet võiks korrata iga 10 päeva tagant kuni kahjurite kadumiseni.

Millal võib taime pärast ümberistutust väetama hakata?

• Värskelt ümber istutatud taimi väetada ei tohi! Tuleb ära oodata taime juurdumine, mis võtab aega keskmiselt 2 nädalat. On võimalik ka kohe istutamise käigus mulla sisse segada spetsiaalset granuleeritud pikaajalist väetist.
• Väetatakse toataimi terve kasvuperioodi vältel ehk kuni oktoobrini.

Allikas: www.hansaplant.ee

 


 

 


 

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine