10. jaanuar 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

10 asja, mis viivad ööune 

Kõrgem palk, suurem auto, nutikas mobiiltelefon ja võimsam läptop. Juhi töö tähendab paljudel juhtudel kõiki neid eelpool nimetatud asju. Ent samal ajal tähendab see ka asju, mis võivad nagu luupainajad peale vajuda ning hakata ka ööund segama. Seega, eelmise aasta üheks parimaks eestvedamise teemaliseks blogiks tunnistatud ThoughtsLeader abiga: 10 asja, mis viivad juhilt ööune.

10. Niru tulemuslikkusega tegelemine. Eelkõige oma töötajate, ent ka enda puhul. Abiks on siin ehk selgemate eesmärkide sõnastamine, coaching, tagasiside ning selle kõige regulaarne tegemine.

9. Inimese vallandamine või koondamine. Siin pole head retsepti, kuidas sellest kergelt üle saada. Ja ausalt öeldes oleks ka jube, kui mõne juhi jaoks see muutuks juba igapäevaselt tavaliseks asjaks, mida saab kergekäeliselt ja kerge südamega teha. Abiks on mõistagi töö enne vestlust – läbi mõtlemine, mida ja kuidas sa tahad öelda. Ning teadmine, et see ei ole juhi, ega enamaltjaolt ka inimese süü: pole olemas häid ega halbu inimesi, on olemas vale aeg, vale töökoht, valed tööülesanded jne.

8. Raske värbamisotsus. Kasuta professionaalselt abi oma HR inimeselt või ka väljastpoolt organisatsiooni. Kasuta ka erinevaid meetodeid teada saamaks inimese tegelikku võimekust, nii kirjalikku testi kui intervjuud jne. Ning lõppkokkuvõttes tee otsus ka oma kõhutunnet usaldades – sinu ja tema omavaheline suhe saab olema olulisem, mis inimest motiveerib (või demotiveerib).

7. Süütunne ebaõiglase või ebaeetilise teo eest. Küsi eetiliselt kahtlase otsuse korral: „Kuidas ma end tunneks, kui sellest kirjutaksid homsed ajalehed?“ Vastusest oleneb sinu enesetunne öösel.

6. Oma juhiga konflikti minek. Sellest võiks kirjutada terveid eeposeid. Ent lühidalt: alusta eeldustest. Juhtidele (tegelikult kellelegi) ei meeldi, kui keegi neile ütleb, et nad teevad valesti. Seega: „aus ja otsekohene tagasiside“ juhi möödalaskmistest viib sagedamini lahkuminekuni, kui konstruktiivse lahenduseni. Enamikel juhtudel tasub ehk siiski eeldada, et juht on kompetentne ja hea tahtega organisatsiooni edasi viia. Ning siis proovida asetada ennast juhi saabastesse ja näha probleemi läbi tema silmade. Siis saab ka esitada lahendust kui alternatiivi, mitte kriitikat juhi suunal. PS on ka juhtumeid, kui juhil ei ole head tahet ja puudu on ka kompetentsusest. Sel juhul on valik lihtne: üritada muuta (vt juttu eespool), kannatada edasi või lahkuda. Seda valikut ei saa kellegi teise kraesse lükata.

5. Konfliktid meeskonnas. Juhi ametiga käib kaasas kohustus olla tiimiliikmete vaheliste konfliktide ajal aeg-ajalt ka kohtuniku rollis. Selleks, et see aga sagedaseks harjumuseks ei muutuks, motiveeri ja kultiveeri tiimis meeskonnatööd, ühiseid eesmärke jne. Ja vaata, et sinu tipptegijatest ei saaks diivad, kellele kõik on lubatud.

4. Oma kolleegidega konflikti minek. Kolleegide puhul on enamikel juhtudel parim strateegia konflikti vältimine – mitte anda hinnanguid teise juhi või tema osakonna tööle. Samas kui panused on kõrged ja osakondade/meeskondade omavaheline sõltuvus suur, ei ole mõistlik konflikti maha vaikida. Küll aga on mõistlik proovida seda lahendada vestlusega (mis on keeruline, aga tehtav).

3. Vajadus teha midagi olulist ning sa ei tea, kuidas seda teha. Kartus suure ja tundmatu ees. Abiks on see, kui lased kellegil ennast coachida, klaaritada välja, mis on need olulised asjad, mida sa ära tegema ning ka välja mõelda, kust ja kellelt sa abi saad. Igasugune selgus kasvatab enesekindlust ja vähendab hirme.

2. Oma meeskonnast tipptegija kaotamine. Loomulikult on mõistlik tegeleda sellega enne, kui teema lauale tuleb. See tähendab tipptegija väärtustamist, mitmes mõttes. Ja samas, kui see hetk on käes, siis on hea mõelda, et see on mingis mõttes ka paratamatu – tipptegijad liiguvad reeglina alati edasi. Kui talle on tehtud superhea pakkumus, siis on sul põhjust pigem ennast kiita tipptegija kasvatamise pärast. Ning loodus ei salli tühja kohta, tuleb uus. Ja sageli ka veel parem.

1. Läbipõlemine. Tervislikud eluviisid, puhkus, sportimine, perega aja veetmine. Loomulikult. Ja siis on ka hea teada, et läbipõlemine pole raske töö, vaid tööga rahulolu küsimus. Kui sa pead tegema tööd, mida sulle ei meeldi teha, saabub läbipõlemine üsna pea. Elu on selleks liiga lühike, et pikalt kannatada. Otsi endale uus väljakutse, kas organisatsioonist või väljast.

Mis sinu ööune viib?

Autor: Urve Vilk, Raimo Ülavere

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700