Äripäeva teemaveeb bestmarketing.ee on teinud uuringu, mida töötajad kingituseks ootavad. Uuring on küll kaks aastat tagasi tehtud ning tänavu peame arvestama koroona põhjustatud majanduskriisiga, mis jätab oma jälje – ettevõtete eelarved on ju nõnda pingelised. Aga kui kohandada seda tänastele oludele, võime toonasest uuringust nii mõnegi tarkusetera välja noppida.
Esiteks - unustage kingitusena küünal! See on kõige vaimuvaesem jõulukingitus üleüldse. Kehtib ka tänasel päeval. Sokid on veidi parem variant, ent tõesti ainult veidi ... Ja raamat? Üldiselt on ju raamat kingina hea mõte ... kuid inimeste huvid on sedavõrd erinevad, et kõigile töötajatele sobiva raamatu leidmine on väljakutse. Kuid, kui leiab ettevõtte tegevusalaga hästi sobiv teos, siis on raamatu kinkimine suurepärane idee. Vältida tuleks aga „Astroloogiline abimees” stiilis lahendust.
Jõulud veedetakse üldiselt kodus ning tänavu veel kindlamini. Seega võiks mõelda, kuidas kodus perega meelt lahutada. Hea mõte oleks näiteks lauamäng, mille seltsis perega kvaliteetaega veeta. Miks mitte näiteks male või kabe? Nutipõlvkonna lastele võivad puust nupud olla „ohoo” emotsiooni tekitav eksootika. Ja vanematelegi mõnus nostalgialaks. Ja sinna juurde veel paberkujul maleõpik.
Vaatame veelkord mainitud uuringut. Selle järgi on TOP 3, mida töötajad sooviks saada järgmine:
1. Kvaliteetne riideese (näiteks jope, dressipluus või spordiriided)
2. Reisitarvikud (kohvrikaal, kaelapadi, kosmeetikakott jms)
3. Tehnika (kõrvaklapid, bluetooth kõlar, akupank jms)
Üks huvitav vahemärkus – umbes pooled küsitletutest pidasid kingituse asemel annetamist igati kiiduväärt ettevõtmiseks, ent siiski leiti, et annetamisele lisaks võiks töötajad saada siiski mõne pisikese sümboolse kingituse. Sinu-nimel-on-tehtud-annetus paberi pihku pistmine koos väikese kingitusega on üks lahendus – seega materiaalsest kingitusest ei soovi siiski keegi ilma jääda.
Aga räägime rahast ka. Üldiselt võiks firmakink jääda 10 ja 30 euro vahele – ehkki kingitud hobuse suhu ei vaadata, võib lapse sünni puhul odav Hiina kõristi tunduda solvav. Kindla peale minek on muidugi hõbelusikas koos graveeringuga. See on üsna kulukas kink, ent võtmetöötajale lapse sünni puhul ei maksaks isegi praegusel kriisi ajal koonerdada ning selle kulutuse võiks teha. Eriti kui laps sünnib just jõulu ajal. Selline kink jääb ettevõtet meenutama aastateks.
Esmalt üks nüanss – paljud ettevõtted jätavad jõulupeod ära või korraldatakse need hoopis tagasihoidlikumalt. Seega on jõulukink veelgi olulisem märk töötajale, et temast hoolitakse. Nagu mainitud veedavad töötajad aega kodus rohkem kui iial enne. Ka kaheaasta tagune uuring soovitab kinkida praktilisi köögitarvikuid: lõikelauast supikulbini. Ja ei maksa muretseda, kas mehele sobib sellist kinki teha. Sobib, ja kuidas veel! Tänapäeva mees on väga tubli kokk. Kuna tänastel jõuludel ilmselgelt kuigivõrd välja sööma ei minda, rääkimata reisimisest, on igati omal kohal kingile lisada ka üks muhe kokaraamat. Valik on ju väga lai.
Üks väike soovitus veel: praktilisele köögiesemele tasub lisada midagi söödavat. Ja mis kõige huvitavam, inimestele meeldivad suured pakid. Kõrvitsat pakki panna vast ei soovita, aga megapakk küpsetuspulbrit koos koogilabidaga – sobib nii jõuluks kui jaanipäevaks.
Jõulukingituse juurde mõni maiustus on hea mõte. Oluline, et see oleks pakendatud erilahendusega pakendisse või ettevõttele kujundatud sildiga. Tabav luulesalm või jõulutervitus annab palju juurde. Koostööpartnerist copy oskab kindlasti väga hea sõnastuse leida.
Praktiline ese on kindel valik
Firma logoga toidukarp, põll, termokruus, joogipudel, fliispleed, saunarätik, spordikott, seljakott, reisikohver, sporditarvikud, padi või lausa voodipesu läheb reeglina alti enda, pereliikme või hea kolleegi kasutusse.
Kuna kriisi ajal tuleb ette palju koondamisi, peatume ka sellel. Ilmselt on lahkumiskingi tegemine kõige hullem peavalu ning kink jäetaksegi tegemata. Aga see on viga. Lahkuvale töötajale jääb endine leivaisa meelde aastateks ning ta räägib sellest nii sõpradele kui sotsiaalmeedias-foorumites. Mõnes mõttes on ettevõtte mainet silmas pidades lahkumiskink koondatule olulisem kui tervituskink äsja värvatule. Lilled muidugi. Aga kindlasti peaks olema midagi südamlikku. Võib tunduda kulukas, ent väga hea mõte on fotomontaaž ilusatest hetkedest ning iga kolleeg kirjutab sinna siis mõne sõna või lause. Ning luuleraamat. Või kogumik aforisme. Siinkohal ei ole tarvis olla praktiline, pigem romantiline või nostalgiline.
Kinkston Kingiagentuur