Kuigi puhkused pannakse paika üldjuhul juba aasta alguses, tähistab Eestis just juuni puhkusteperioodi tegelikku algust. Eesti on puhkusepäevade seisukohalt küllaltki helde riik, kus igal töötajal on õigus minimaalselt 28päevasele põhipuhkusele ja mitmel ametikohal pikendatud põhipuhkusele,
35-56 päeva.
Euroopa Liidus on pikim iga-aastane puhkus taanlastel (39 päeva) ja austerlastel (38), lühim aga inglastel,kes alles käesoleva aasta aprillist alates tõstsid puhkusepäevade arvu 20- lt 28-le. Riigiti erineb puhkusepäevade arvestamise kord. On riike, kes loevad töötaja puhkusepäevade hulka ka kõik riiklikud pühad - Eestis see nõnda ei ole, riiklikest pühadest tulenevad vabad tööpäevad lisanduvad põhipuhkusele. Euroopa Liidu tööaja direktiivi järgi peab töötaja iga-aastane põhipuhkus olema vähemalt 20 päeva ja sinna hulka ei loeta riiklikest pühadest tulenevaid vabu päevi. Kui Eestis on töötajal õigus 28-päevasele põhipuhkusele hoolimata töökoormusest, siis paljudes riikides on töötajal õigus tasustatud puhkusele proportsionaalselt töökoormusele, nt poole kohaga töötajad saavad kasutada vaid poolt põhipuhkuse päevadest. Minimaalse kohustusliku põhipuhkuse poolest on riikide tagareas Kanada ja Jaapan, kus töötajatel on õigus vähemalt 10 puhkusepäevale aastas, samas sõltub tegelik puhkusepäevade arv töötaja staažist ja konkreetse ettevõtte tööaja regulatsioonist. Viimastel aastatel on Kanadas elavnenud diskussioon kohustusliku puhkuse pikendamise üle, puhkepäevade arvu suurendamise kasuks räägib vajadus tõsta Kanada kui tööandja konkurentsivõimet ja fakt, et enamikus riikides, kus on otsustatud põhipuhkust pikendada, ei ole tootlikkus reaalarvudes langenud, vaid vastupidi - tõusnud.
Jaapanlased meelsamini ei puhka
Kuigi Jaapanis on aastane põhipuhkus küllaltki napp, vaid 10 päeva, kasutab statistika kohaselt oma puhkuse ära vaid 48% töötajatest. See tuleneb kohalikust töökultuurist, kus puhkamata jätmist mingilgi määral ei taunita, pigem vastupidi. Kogu maailma lõikes on iganädalase töötundide arvu poolest esikohal aga Lõuna-Korea, kus kuni 2004. aastani oli ka laupäev tööpäev. Lõuna-Korea töötajate töönädala keskmiseks pikkuseks on käesoleval ajal 44 tundi, mis tähendab, et tööpäeva alustatakse hommikul kell 8 ja see lõpeb õhtul kella 19 paiku. Minimaalne puhkus on 12-15 päeva aastas olenevalt sellest, kas aasta jooksul on töölt olnud puudumisi või mitte. Kuni 2004. aastani oli naistöötajatel õigus täiendavaks igakuiseks vabaks päevaks seoses menstruatsiooniga, selle puhkepäeva eest arvestati keskmist palka. Kasutamata puhkusepäevi Lõuna-Korea töötajal järgmisesse aastasse üle kanda ei ole võimalik, samuti ei maksta kasutamata põhipuhkuse eest kompensatsiooni.
USAs pikad nädalalõpud puhkuse eest
Omaette nähtuseks töö ja puhkuse vahekorra reguleerimisel on aga Ameerika ühendriigid, kus riiklikul tasemel ei ole minimaalset põhipuhkust kehtestatud. Töö- ja puhkeaja korraldamine toimub vastavalt töötaja ja tööandja kokkuleppele, keskmiselt on töötajal aastas 9 puhkepäeva, mille arv kasvab seoses tööstaaži lisandumisega kuni 20 päevani aastas. USAs on väga levinud puhkuse väljavõtmine nn pikkade nädalalõppudena, kus puhkust kasutatakse 2-3 päeva kaupa, erinevalt Euroopas levinud vähemalt kahenädalasest katkematust puhkusest. Paljudes Euroopa riikides, näiteks Taanis, on kohustuslik pool põhipuhkusest kasutada ära suveperioodil, st maist septembrini.
Autor: Aari Lemmik