Delegeerimine motiveerib

Delegeerimise põhjuseks ei pruugi olla vaid juhi ajanappus, vaid ka soov meeskonda maksimaalselt rakendada ning pakkuda alluvatele ja kolleegidele motiveerituseks vajalikke väljakutseid.

Delegeerimine ei tähenda pelgalt ülesande edasisuunamist, see on märksa sisukam termin. OÜ BDA Consulting juhatuse liige Elmo Puidet sõnastab mõiste kui "ülesande täitmise vastutuse ja viisi valikute üle otsustusõiguse ning ka sisuliselt täitmiseks vajalike ressursside eraldamise“. Puidet lisab, et täitmise korraldus koos juhendiga jätab lõppresultaadi vastutuse juhiste edastajale. Õigemini sellisel juhul pole tegemist delegeerimisega.

DevelopDesign Koolitus & Konsultatsioon koolitaja Mari-Liis Järgi sõnul on olemas ka mõned tegevused, mida isegi suure usalduse korral ei saa ega ole mõistlik delegeerida. "Nagu näiteks suhete hoidmine või enda arendamine. Kiirustades ja läbimõtlemata ülesande edastamine, süvenemata delegeeritavata potentsiaali ja ressurssidesse või üldse juhtumi edasi andmise vajalikkusesse võib viia protsessi ebaõnnestumiseni ehk ülesanne tuleb delegeerijale tagasi täpselt välja antud konditsioonis. Iseenesestmõista soliidse ajakaoga," kinnitas Järg.

Vita Longa OÜ juhtiv treener Jari Kukkonen rääkis Euroopa Juhtimiskvaliteedi auhinna võitnud St. Mary College direktrissi öeldule viidates, et eestvedaja ülesanne pole luua järgijaid, vaid kasvatada eestvedajaid. "Sellest mõtteterast lähtudes võikski leida vastuse küsimusele – miks on delegeerimine vajalik. Põhjuseks võib olla näiteks juhi, teisisõnu delegeerija ajanappus aga ka soov meeskonda maksimaalselt rakendada."

Eesmärk sõltub Kukkoneni sõnul organisatsiooni arusaamadest ehk kultuurist. Ühes organisatsioonis näeb juhi delegeerimine välja kui oskuslik alluvate arendamine ning teises organisatsioonis nähakse juhi delegeerimist kui võimetust ise asjadega hakkama saada.

"Uued ja peamiselt omanikest juhid kipuvad liiga palju ise tegema – olgu siis põhjuseks räägitud usaldusküsimus või tundmus, justkui kiirem variant ülesande edastamise asemel on ise probleem lahendada. Paraku sarnane mõtteviis ja käitumine halvavad meeskonna suutlikkust," rääkis Kukkonen. "Delegeerimine on juhile hea vahend järelkasvu kasvatamiseks, alluvate ja kolleegide motiveerimiseks ning väljakutsete esitamiseks. Neil puhkudel ei delegeeri juht meetodit, kuidas ülesanne peaks tehtud saama vaid tulemuse, mida oodatakse ning ülesande vastuvõtja on täie vastutusega kaasatud tulemuse saavutamisse,“ rääkis Järg.

Loe pikemalt Äripäeva kuukirjast Juhtimine. SMS-päevapileti saad osta siit .

Osale arutelus

 • Ain Kivesti, Rivo Sarapik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara