Puhkepäev: Inimhinge avanemine Uku Uusbergi käe all

Uku Uusbergi lavastajakäe all valminud etenduse “Üsna maailma lõpus” fookuses on lugu keskealisest Louis´st, kes üle aastate taas oma perekonnaga kohtub. 

2008. aastal EMTA lavakunstikooli lõpetanud Uku Uusberg on jõudnud lavale tuua juba üsna mitu näidendit. Kuigi Uusberg siirdus pärast lõpetamist Eesti Draamateatrisse näitlejatööle, on ta nii näitleja kui ka lavastajana jõudnud sõprust sõlmida ka õige mitme teise teatriga, näiteks Vanemuine, Võru Linnateater, NO99, ühendus R.A.A.A.M ja teisedki.
Suvel tuli Jäneda Pulli tallis suveetendusena välja Uusbergi autorilavastus “Jõud”, nüüd lavastab Uusberg Linnateatris.
Uusberg on seekord võtnud käsile materjali, mille on kirjutanud Jean-Luc Lagarce – sama autor, kelle loodud on ka Linnateatri etendus “Meie, kangelased” (lavastaja Elmo Nüganen), mis pälvis tänavu Eesti teatri aastapreemia parima lavastuse kategoorias. Nüüd pistab Lagarce’iga rinda Uusberg.

Ausalt inimeseks olemise trumpidest ja absurdist
“Mind veetleb Lagarce’i poeesia, kuidas tema tegelased räägivad. Inimeseks olemise suurimaid trumpe kui ka suurimaid absurde on tema võime rääkida. Selle momendi siin elus on Lagarce kenasti ära tabanud. Lisaks võlub mind Lagarce’i isiklikkus, ausus ja ebakonventsionaalsus. Ta kirjutas nii, nagu tundis, ei kuidagi teisiti. Otse ühenduses südamega,” valgustas Uusberg põhjusi, miks ta just selle autori loomingu ette soovis võtta.
Vaatamata etenduse pealkirjale “Üsna maailma lõpus”, ei tule maailma lõpu temaatika kui vaatemänguline planeeti tabav apokalüpsis selles loos vaatluse alla. “Aga ometigi on tegu ühe maailma lõpuga,” väitis Uusberg.

Kui miski tahab hinge pealt ära rääkimist
Etenduse peategelane on keskea künnisel seisev Louis, kes on aastaid elanud oma elu ilma perekonna ja omakstega suuremat suhtlemata. Korraga tunneb ta soovi nad kõik uuesti üles otsida, et neile midagi tähtsat öelda. Mida täpselt, seda peab huviline ise saali vaatama minema.
“Usun, et etendus on oma olemuselt pigem jõudsat kaasa mõtlemist eeldav, kui lahtist naeru pakkuv. Kuid ta ei ole kindlasti ühelegi inimesele siin maamuna peal võõras ja arusaamatu,” arvas Uusberg esietenduse eel. Tema sõnul on ta rahul, kui vaataja etendust jälgides kas või korragi tabab end omaenda elu peale mõtlemast.

Üsna maailma lõpus
18. septembril Tallinna Linnateatris
Piletid: 295 kr
www.linnateater.ee

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara