Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine. Tööajaarvestus: alakoormus ja summeeritud tööaeg
Küsimus: Töötaja töötab summeeritud tööajaarvestuse alusel (3 kuud okt-dets). Töötaja esitab oktoobris TL ülesütlemisavalduse omal soovil alates 17.10 ning tööandja nõustub töötaja poolt soovitud ajaga. Töögraafik on koostatud kuu lõpuni selliselt, et normtunnid oleksid tagatud. Kuna töötaja lahkub kuu keskel, siis tekivad tal antud hetkeks (17.10.) alatunnid.Kas sellisel juhul peab tööandja hüvitama lõpparvega nn töötajale tagamata normtunnid? Töötaja on tegelikult töötanud 72 tundi, norm oleks aga 11*8=88 tundi, ehk siis antud hetkeks on 16 alatundi?
Vastus: Summeeritud tööajaarvestuse mõte on see, et tööaeg võib jaguneda päevade, nädalate ja isegi kuude lõikes erinevalt. Ükski tund ei ole automaatselt üle- ega alatund, üle- või alatunnid tekivad alles kogu arvestusperioodi lõikes.
Seega meie hinnangul ei saa arvestusperioodi keskel töölt lahkudes väita, et tööandja ei ole kindlustanud töötajat tööga ning tegemist on alatundidega, kui töötaja ei ole selleks hetkeks töötanud proportsionaalset osa arvestusperioodi töötundidest.
Sellest tulenevalt tuleks meie hinnangul taolisel juhul töötajale maksta töötasu tegelikult töötatud töötundide eest.
Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele advokaadibüroo Lepik & Luhaäär LAWIN.
Autor: Lemmi Kann, Urve Vilk