4. november 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kui palju krediitkaardi kasutamine sulle maksma läheb?

Kui plaanid krediitkaarti soetada, alusta küsimusest, mille jaoks sul tavaliselt võiks krediiti vaja minna. Sellest lähtuvalt analüüsi, kui palju ühe või teise kaardi kasutamine sulle enda tarbimisharjumusi arvestades maksma läheb – võrdle näiteks kuu- ja aastatasusid, intressimäära ning kasutatud raha tagastamise tingimusi, soovitab Bioneer.ee lugejatele Finantsinspektsiooni tarbijahariduse spetsialist Heli Lehtsaar.

Kindlasti kaalu ka seda, on sul krediitkaarti üldse vaja, sest selle omamisega kaasnevad kulud ning ühtlasi on oht sattuda laenutsüklisse. Positiivse poole pealt pakub krediitkaart üsna paindlikku lühiajalist laenuvõimalust ning samuti võib krediitkaart olla reisimisel ainuvõimalik kaardimaksevahend.

Sama nimi, erinev sisu

Kui hakkad krediitkaarti valima, tasub teada, et kuigi pankade pakutavad enam levinud krediitkaardi tüübid kannavad sarnast nime – vaba tagasimaksega, määratud tagasimaksega ja püsimaksega krediitkaart – on nende tingimused erinevates pankades erinevad.

Sama nimega kaardi puhul erinevad näiteks sõltuvalt pangast intressi suurus, intressivabade päevade olemasolu ja nende arv, kasutatud raha tagasi maksmise tingimused, kuu või aastatasu suurus ning mitmed muud tingimused.

Krediitkaardi saamise eelduseks on regulaarne sissetulek ning pank on kehtestanud kliendile minimaalse sissetuleku nõue, mis on erinevate krediitkaartide puhul erinev. Krediidilimiit ehk see, kui palju raha pank sulle kasutada annab, lepitakse kokku sinu ja panga vahel sõlmitavas krediitkaardilepingus ning see summa sõltub sinu sissetulekust.

Krediitkaardi valimist alusta sellest, mille jaoks sul kaarti vaja on – kas üksikute suuremate ostude tegemiseks, igapäevasteks jooksvateks kulutusteks või kasutad kaarti peamiselt internetipoodides ja välisreisidel. Vastavalt sellele, mille jaoks plaanid krediitkaarti enamasti kasutada, tasub valida endale sobivaimate tingimuste ja kuludega kaart. Kui sul juba on krediitkaart, tasub oma kaardi tehingute väljavõttele ja kasutamise tingimustele mälu värskendamiseks pilk peale heita ja kaaluda, kas tegemist on sinu jaoks kõige kasulikuma lahendusega või on sinu tarbimisvajadused vahepeal muutunud.

Kaarti valides pööra tähelepanu erinevatele kuludele, mis sul kaarti kasutades kanda tuleb – näiteks kas kaardil on väljastamistasu, kui suur on aasta- või kuutasu või puudub see hoopis ning kui suurt intressi pead pangale krediidi kasutamise eest maksma. Intressi puhul tasub uurida ka seda, kas intressiarvestus algab kohe, kui oled krediitkaardiga midagi ostnud või kehtib teatud päevade jooksul intressivaba periood. On ka selliseid krediitkaarte, kuhu saad ise raha juurde maksta, et kaardi vaba jääki suurendada. Enda raha kasutamise eest ei pea pangale intressi maksma.

Kuigi üldjuhul on krediitkaartidele kehtestatud kuu- või aastatasu, leidub ka kaarte, millel kuutasu ei ole.

Levinumad krediitkaardi tüübid:

• Määratud tagasimaksega krediitkaart – saad kokkulepitud päevade jooksul üldjuhul kasutada intressivaba raha. Intressivabade päevade arv sõltub pangast ja konkreetsest krediitkaardist ning see võib olla näiteks 40, 45 või 50 päeva. Kõik eelneval kuul kulutatud summad võtab pank ise kokkulepitud maksepäeval sinu kontolt maha. Tagasimakse päev on kindel kuupäev, näiteks iga järgneva kuu 20. päev. Üldjuhul on kaardile kehtestatud kuu- või aastamaks.

• Vaba tagasimaksega krediitkaart – kulutatud summa tagasimaksmisel saad ise valida tagasimaksmise aja ja summa. Tagasimaksmine võib toimuda ka osade kaupa. Juhul, kui raha ei ole tagasi makstud kokkulepitud päevade jooksul, pead kasutatud summalt hakkama pangale maksma intressi. Arvesta, et mida kiiremini kannad pangale laenatud raha tagasi, seda vähem pead intressi maksma.

• Püsimaksega krediitkaart – kasutatud summa maksad pangale tagasi lepingus fikseeritud suurusega osamaksetena ning tagasimaksed on võimalik jaotada pikema perioodi peale. Kasutatud rahalt maksad iga kuu intressi, mille pank võtab sinu kontolt automaatselt maha. Arvesta, et mida kiiremini kannad pangale laenatud summa tagasi, seda vähem pead intressi maksma. Püsimaksega krediitkaartide seast on võimalik leida ka kuu- ja aastatasuta kaarte.

Lisaks neile kolmele kaarditüübile võivad pangad pakkuda ka teistsugused kaarte.

Kuidas leida endale sobivaim kaart?

Kõige mugavam on erinevate pankade krediitkaartide tingimustega tutvuda krediitkaartide võrdlustabeli abil.

Võrdlustabelis saad kaarte sorteerida krediitkaardi liigi alusel – vastavalt sellele, kas sind huvitavad püsimaksega, määratud tagasimakse või vaba tagasimaksega krediitkaartide tingimused. Seejärel kuvatakse sulle erinevate pankade pakutavate vastavate krediitkaartide tingimused, sh intressi suurus, minimaalse sissetuleku nõue, kasutatud raha tagastamise tingimused jne.

 

Autor: Urve Vilk, Kirjutab bioneer.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700