Selleks, et teada saada, kui palju on teil tänavu võimalik jõuluoste teha, tasub kõigepealt koostada detsembri eelarve ja analüüsida, kui palju teil tavapärastest kuludest raha üle jääb.
Pere-eelarve mugavamaks koostamiseks kasutage kas enda poolt tehtud tabelit, spetsialistide poolt välja pakutud eelarvekalkulaatorit või vastavat pangateenust.
Kui selgub, palju jõuluostude jaoks eelarves raha jagub või plaanite kulutada varem kõrvalepandust teatud summa, kasutage aastalõpu kulude kalkulaatorit. Esimesse lahtrisse pange kirja summa, palju kokku kulutada saate. Seejärel märkige üles kõik pühadega seotud kulutused, alates kingitustest perele ja sõpradele kuni pühaderoogade ja kodu kaunistamiseks mõeldud asjadeni. Pange kirja ka väiksemad ostud, näiteks postmargid jõulukaartide saatmiseks või pakkepaber. Mõelge sellelegi, kas mõned kingitused või kodu kaunistused saaksid ise valmistada, mitte poest osta.
Detailse jõuluostude nimekirja koostamine aitab teil vältida emotsioonioste ning ülekulutamist.
Olge ettevaatlik krediitkaardi ja järelemaksuga
Jõuluoste tehes võib krediitkaart või järelmaks tunduda hea lahendus. Enne nende kasuks otsustamist mõelge siiski järele, kas teil on uuel aastal jõukohane krediitkaardiga kulutatud summad tagasi maksta või tasuda näiteks järgmise aasta jooksul igal kuul järelmaksu.
Kuna nii krediitkaardi kui ka väikelaenu või järelmaksu eest tuleb tasuda intressi, arvutage eelnevalt, kui palju kallimaks teile ostetu seetõttu läheks.
Kindlasti ei tasu mõelda SMS-laenu võtmisele.
Autor: Urve Vilk, Heli Lehtsaar