Kontserdikavas on palad Eesti popklassikast ja neid kannavad ette mitme põlvkonna armastatuimad muusikud, keda on laval muljet avaldav hulk. Ürituse produtsendi Mikk Targo sõnul osaleb galal ühtekokku 39 muusikut, ainuüksi orkestri liikmeid on juba 28.
Et publik saaks ennast tõeliselt mõnusasti tunda, on pileti hinna sees ka suupisted ja vahuvein.
Esitamisele tulevad näiteks Uno Loobi, Els Himma, Anne Veski jt põhilood. “See, mida kuuleme, on nende kuld, mis kuulsaks on saanud,” ütles Targo. Kõik laulud on eestikeelsed ning valdavalt räägivad armastusest.
Et esitused mõjuksid värsketena ning kontserdikava terviklikuna, ei kanta laule ette täpselt samas vormis nagu aastate eest, vaid iga pala on hoolikalt läbi mõeldud nii esinejate kui ka arranžeeringu poole pealt.
“Hedvig Hanson ja Uku Suviste laulavad “Armastuse lugu”, mida kunagi laulis Marju Kuut. See on kindlasti üks ere pärl. Anne Veski ja Koit Toome esitavad Anne Veski esimese suure hiti “Ehavalguses”, mis on aeglane ja väga ilus lüüriline laul. Boriss Lehtlaan ja Sofia Rubina laulavad “Guantanamerat” jne. On huvitavaid kooslusi ja laule. Väga lõbus tuleb Els Himma, Robin Juhkentali, Uku Suviste ja Birgit Õigemeele ühiselt esitatav tvistipala “See on hea”. Kunagi laulis Els seda koos Uno Loobi, Kalju Terasmaa ja Eri Klasiga, nüüd tuleb see teises koosseisus,” valgustas Targo kontserdil pakutavat repertuaari.
Vanad lood uues kuues
Lauludele on uued seaded teinud džässisaksofonist Siim Aimla, kelle sõnul oli lugude mõningane arranžeerimine hädavajalik, kuna enamikku neist ei ole nii suure orkestri osavõtul kunagi varem ette kantud.
“Natuke muutub sound. Kuna on suurem orkester ja pillipark, siis on laulud orkestreeritud suuremaks,” rääkis Aimla. Seda ohtu, et mõni lugu nii uues kuues oleks, et algset versiooni enam laval ära ei tunneks, ei maksa Aimla sõnul siiski karta.
“Võrreldes aastatetaguse esitusega on muutused eelkõige selles vallas, et helid on tihedamad, samuti on võimenduse kvaliteet märgatavalt paranenud. Tänapäeva inimesed on harjunud hoopis teistsuguste, täidlasemate sound’idega. Seda saamegi neile pakkuda,” märkis Aimla.
Seda, et laulude esitajaiks on läbisegi nii noorema kui ka vanema põlvkonna muusikud, peab Mikk Targo sümboolseks märgiks. “On aeg hakata teatepulka üle andma. Laulud on meie kontserdil paika pandud nii, et tekiks uus kontseptsioon ja uus mõte. Näiteks laulu “Millest sa elad ja hingad” laulis Els Himma kunagi üksinda, nüüd on Koit Toome juurde toodud ja terve laul saab seetõttu hoopis uue sära. Palad arenevad edasi – nad peavadki edasi arenema – ning uued lauljad tulevad tasapisi peale,” lausus Targo.
Raudvara ja pealekasv
Kuna esinejaid on palju, siis on palju ka neid, kellele see kontsert erilisi emotsioone võiks valmistada.
“Olen juba tagasisidet saanud, et publiku huvi on suur. Siin on mitu erinevat vaatenurka, ühtedele meeldivad Koidud ja Birgitid, teised tahavad vanu iidoleid näha, sest kes teab, kui kauaks neid laval üldse veel näha saab,” selgitas ürituse produtsent.
Kindlasti on “Kullaproov 585” suur ja tõsiselt võetav üritus, mille sarnaseid toimub Eestis harva.
“Iga säärane ettevõtmine läheb ajalukku. See toimub ainult üks kord aastas, sest kuna me kvaliteedis alla anda ei taha, siis Eesti Kontserdi rahakott ei pea lihtsalt rohkemale vastu, et niisuguseid täisorkestriga kontserte sagedamini korraldada,” nentis Targo.
Pange endale ülikond või kena kleit selga ja veetke üks mõnus õhtupoolik meeldivas atmosfääris,” soovitas ta aasta lõpuks.
Aastalõpugala “Kullaproov 585”
30. detsembril kell 19 Nokia kontserdimajas
Õhtujuhid Pille Lukin ja
Guido Kangur
Piletid: 290—750 krooni
Autor: Urve Vilk, Mari Hiiemäe