5. jaanuar 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Milline on sinu uusaastalubadus oma rahakotile?

Uue aasta saabudes on meil kombeks lubadusi anda – hakkan sporti tegema, lähen õppima, võtan kaalust alla. Üks isiklikest lubadustest võiks olla seotud ka oma rahaasjade luubi alla võtmisega, et 2011. aasta lõppeks majanduslikult edukamalt kui oli seda 2010. Kuidas seda teha, soovitab Tarbijaveeb minuraha.ee. 

Mõtle, milline neist võiks olla sinu uusaastalubadus?

Vaatan üle oma teenustelepingud, alustades telefonioperaatorist ja lõpetades panga- ja kindlustuslepingutega.

Alustan isikliku või pere-eelarve koostamisega.

Alustan säästmisega.

Kui juba säästan, siis suurendan igakuist säästmiseks mõeldud summat.

Kui vajan mõnda panga- või kindlustusteenust, võtan alati aega erinevate pankade või kindlustusseltside pakkumiste võrdlemiseks ja alles siis otsustan. 

Miks lepingute üle vaatamine kasulik on?

Vahel oleme harjumusest jäänud oma kauaaegse teenusepakkuja juurde, kuigi mõne teise juurest saaks samadel tingimustel hoopis soodsamat teenust. Või on vahepeal su vajadused muutunud ja mõnda teenust sa enam ei vajagi.

Vaata üle oma mobiilipakett ja kodune TV-internetipakett – kas mõni teine sama operaatori või tema konkurendi pakettidest oleks taskukohasem ning kataks samuti su vajadused?

Vaata üle oma pangalepingud – võib-olla on sul sõlmitud mitte hädavajalikke lisateenuseid, nagu tasuline SMS-teavitus, kui su kontole raha laekub või on sul konto ja pangakaart kolmes pangas, kellest igaühele tuleb maksta igakuist kaardi hooldustasu? 

Miks isikliku või pere-eelarve koostamine kasulik on?

Kui sa regulaarselt ja täpselt oma igakuised kulud ja tulud kirja paned, on sul oma rahalisest seisust pidev ülevaade. Samuti saad väljaminekuid pikema aja peale ette planeerida ning vajadusel raha koguma hakata, sest paljud suuremad kulutused on ju ette teada, olgu nendeks siis juubeli tähistamine või mõni suurem ost perele. Eelarve koostamise üks oluline võit on ka selles, et näed, mille peale su raha kulub ning nii on hõlbus leida üles ka need kohad, mille pealt oleks võimalik säästa.

Loe soovitusi pere-eelarve koostamiseks siit ja lae alla pere-eelarve vorm.

 Miks säästmine kasulik on?

Lühiajaline säästmine ehk raha kogumine on vajalik selleks, et sul oleks ootamatuteks väljaminekuteks ning mustadeks päevadeks varuraha. Paljugi, mis võib juhtuda – läheb katki mõni kodumasin, vähendatakse palka või tuleb mõnda aega hoopis harjumuspärase sissetulekuta elada. Seega peaks igaühel olema puhver, mis aitab sellised elusündmused üle elada. Hea oleks, kui kõrvale on pandud oma 3–6 kuu kulutusi kattev summa.

Kuigi soovitatakse säästa vähemalt 5–10% oma igakuisest netosissetulekust, polegi ehk säästmise alustamisel niivõrd oluline, kui palju sa kõrvale paned – peaasi on säästmisharjumuse tekkimine. Seejuures võiksid seada endale eesmärgi teatud aja pärast säästmiseks mõeldud summat suurendada.

Kindlasti ei maksaks regulaarselt säästetavat raha oma igapäevaste rahaasjade ajamiseks mõeldud arvelduskontol hoida, sest seal võid selle kogemata lihtsalt ära kulutada.

Kui sul on ootamatuteks kulutusteks õnnestunud aja jooksul 3–6 kuu väljaminekuid kattev summa kõrvale panna, võid kaaluda ka pikaajalisemalt investeerimist. Investeerimise põhieesmärk on teenida oma raha arvel täiendavat tulu ning investeerida on võimalik näiteks fondiosakutesse, aktsiatesse või muudesse instrumentidesse. Enne kui raha paigutamisega alustad, pead kindlasti tutvuma investeerimise põhitõdedega, samuti analüüsi, kui palju sul on kas ühekordselt või igakuiselt võimalik investeerida. Mõtle ka, kui suurt tootlust ootad, milline on su riskitaluvus ning kui pikaks ajaks oled valmis oma raha ühe või teise investeeringuga siduma. Aktsiate ja fondide puhul tuleb kindlasti teada, et tootlus ehk see, kui palju sa teenida võid, ei ole üldjuhul garanteeritud. 

Loe säästmisest siit ja tutvu erinevate hoiuste liikidega.

Hoiuste võrdlustabel aitab erinevate pankade hoiuseid võrrelda. 

Loe investeerimisest siit.

 

Miks finantsteenuste tingimuste võrdlemine kasulik on?

Otsus, mida sa laenu võttes või oma elu kindlustades teed, mõjutab su elu üsna pika aja jooksul. Seejuures ei tohiks võrdlemisel kunagi peamiseks otsustamise argumendiks olla hind, vaid lähtuda tuleb enda vajadustele kõige sobivama teenuse leidmisest.

Teiseks tuleb erinevate pakkujate tingimusi võrrelda seetõttu, et mitmed teenused kannavad erinevates pankades ja kindlustusseltsides sama nime – näiteks kasutushoius või reisikindlustus – kuid nende sisu ja tingimused on üldjuhul erinevad.

Näiteks kasutushoiust pakutakse mitmes pangas, kuid sõltuvalt pangast erineb nii intress, intressi arvutamise metoodika kui ka mitmed teised tingimused. Üldjuhul pakutakse kasutushoiusele ka võimalust kogutud raha vahepeal kasutada, ilma et intressi kaotaksid. Kuid mitme päeva jooksul raha sinu kontole üle kantakse ning kas selle eest pead maksma ka teenustasu, sõltub konkreetsest pangast. 

Loe võrdlemise olulisusest siit.

Kasuta panga- ja kindlustusteenuste valimisel Mida võrrelda? küsimustike abi.

 

 

Autor: Urve Vilk, Kirjutab tarbijaveeb minuraha.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700