Uuring: sõpruseni viivad sarnased geenid

Inimestel võib oma sõpradega olla palju rohkem ühist kui vaid kirg jalgpalli, poliitika või kassipoegade vastu, sest nii nagu perekonnas, võivad ka sõbrad jagada sarnaseid geene.

Et analüüsida seoseid inimsuhete ja geenide vahel, koguti USAs läbi viidud uuringu jaoks kokku kahe suuremahulise ja pikaajalise töö andmed, millest mõlemas paluti osalejatel anda infot sõprussuhete ja sotsiaalsete võrgustike kohta, vahendab ERRi teadusportaal ajakirja Proceedings of the National Academy of Sciences.

Sarnaselt parvedena lendavatele lindudele kalduvad inimesed, kes kannavad kindlat geneetilist markerit geeni DRD2 näol (alkoholismiga seotud dopamiini retseptor), moodustama sõprussuhteid teiste DRD2-positiivsete kaaslastega ja vastupidi: kel vastavat geeni pole, loovad sidemeid eelkõige DRD2-negatiivsete kaaslastega.

Samas kehtib väljend, et vastandid tõmbuvad, ka geneetilisel tasandil: nimelt leiti, et need rahvad, kes kannavad geeni CYP2A6 kindlat varianti, on enamasti avatud loomuga ja loovad sõprussuhteid selliste inimestega, kellel vastavat geenivarianti pole.

Artikli üks autor, California Ülikooli meditsiinilise geneetika ja poliitikateaduse professor James Fowler usub, et edasine uuring paljastab veel mitmeid biomehhanisme, mis võivad sõprussuhete loomisel tähtsaks osutuda; nii arvatakse, et geneetilisest tasandist uurituna võiks sõprus pakkuda paremat arusaama viisidest, kuidas geenid kujundavad meie sotsiaalset keskkonda ja sealt edasi, kuidas sotsiaalse keskkonna mõjud kujundavad meie käitumist.


 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Indrek Kald

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara