PP: ajahüpped linnateatris

Etendus “Aeg ja perekond Conway” jätab otsad lahtiseks – kas etenduses kujutatud hüpped ajas edasi ja tagasi on laval loodav reaalsus või toimuvad ajarännud vaid peategelase Kay fantaasiates.

J. B. Priestley 1937. aastal kirjutatud näitemäng sai inspiratsiooni J. W. Dunne’i raamatust, mille pealkiri oli “Eksperiment ajaga” ning kandev idee selline, nagu poleks lineaarset aega üldse olemas. Inimene vaid tajub aega lineaarsena, kuigi kõik ajahetked on ühes hetkes koos.

Priestley näidendi sisu on jaotatud kahe erineva visuaalselt hoomatava aja vahel. Esimene ja kolmas vaatus toimuvad 1919. aastal ehk Esimese maailmasõja järgsel perioodil ning sündmuste raamiks on tütarlaps Kay 21. sünnipäeva pidu. Teine vaatus põikab aastasse 1938 ehk Teise maailmasõja eelsesse aega, kui Kay on saanud 40aastaseks.

Hetked tulevikust. Lugu vaatleb Conwayde perekonna saatust, milles olevikutasand maalib pildi perekonnaliikmete ambitsioonidest ja tulevikulootustest ning tulevikulõik kirjeldab seda, mis ühest või teisest inimesest hiljem saab. Selle, kas sündmused toimuvad tegelikult sellises järjestuses, nagu neid näidatakse, või on tegemist puhtalt Kay tulevikuvisiooniga, jätab autor mõneti lahtiseks.

Linnateatri dramaturgi Triin Sinissaare hinnangul on lavastaja Elmo Nüganen läinud pigem seda teed, mis tõlgendab vahepõiget tulevikku kui kujutlust.
“See on küll loogiline tulevik, mille juured on algses hetkes, kuid see on siiski nägemus sellest, mis võib, aga ei pruugi niimoodi minna,” rääkis Sinissaar.

Tšehhovi mõjutused. Dramaturgi sõnul on etendus põnev ning uusi mõtteseoseid loov, kuid ei lähe siiski ülemäära filosoofiliseks. “Etendus on pigem haarav ja emotsionaalne kui padufilosoofiline. Laval on hulk noori inimesi ja tegevus toimub sünnipäeva kontekstis, mistõttu on seal hoogsat ja rõõmsat emotsiooni palju. Teisest küljest on see omamoodi kurb ja väga puhas lugu,” arvas Sinissaar.

Ühe paralleeli etenduse emotsioonide kirjeldamisel tõmbas Sinissaar Anton Tšehhovi teostega. “Mingi teatav melanhoolne tšehhovlik nüanss on seal kogu aeg olemas. Paralleel tekib Tšehhovi “Pianoolaga”, mis oli Nüganeni eelmine lavastus samal laval. Ka autoritekstis on mitmel korral Tšehhovile viidatud ja näha on, et see on näidendi kirjutamist mõjutanud,” märkis Sinissaar.

Kaunid dekoratsioonid. Et etendus vaatajale võimalikult võimsalt mõjuks, on oma panuse andnud läti kunstnikud Andris Freibergs ja Kristine Pasternaka, kelle tööd hindas Sinissaar suurepäraseks. 
“Kujundus on lahendatud väga visuaalselt, seal mängitakse nii koloriidi kui ka kostüümidega, nii et ajastute vahetus on hästi märgatav. Lausa rõõm on nii heade kunstnikega koos töötada,” kiitis Sinissaar.

“Aeg ja perekond Conway”
Lavastaja: Elmo Nüganen
Osades: Anne Reemann, Evelin Pang, Ursula Ratasepp, Elisabet Tamm jpt
Esietendus: 23. veebruaril Tallinna linnateatri väikses saalis
Piletid: 18,80 eurot
www.linnateater.ee

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara