Autorid: Urve Vilk, Urve Vilk, Ehitusuudiste kuukirja toimetaja • 8. august 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Seitsme kuuga müüdud 3500 e-raamatut

Esimese seitsme kuuga on müüdud 3524 eestikeelset e-raamatut. Populaarsemateks e-raamatuteks on uus liiklusseadus ja Petrone Prindi "Minu" sari. 

Eestikeelsete e-raamatute müügiga alustasid eelmise aasta detsembris Eesti Digiraamatute Keskuse vahendusel Apollo, Rahva Raamatu ja Krisostomuse e-poed ning Elionile kuuluv digikogu.ee. Juulis lisandusid e-raamatute müüjate hulka ka EMT ja Tele2,  kes avasid samuti oma mobiilsed e-raamatupoed. "Oleme tänaseks saavutanud taseme, kus müüme keskmiselt 500 e-raamatut kuus. E-raamatute entusiastina pean ma e-raamatute müügipotentsiaali kindlasti veelgi suuremaks, kuid mitmete skeptikute ootuseid oleme tänaseks juba ületanud,“ ütles Eesti Digiraamatute Keskuse juht Margus Küppar.

Eesti suurima e-raamatute ja muusika ostukeskuse digikogu.ee esindaja Paul-Kristjan Lilje sõnul on digitaalsete raamatute äris kriitiliseks väljakutseks kvaliteetse sisu valiku laiendamine. Digikogu.ee ostukeskuses on hetkel 400 e-raamatut, ent lähitulevikus oodatakse valikusse rohkem e-raamatuid. „Sisu vähesuse probleemiga seisime silmitsi ka näiteks Elioni digitaalse videolaenutuse algusaegadel, kuid nüüd on need takistused ületatud. Loodame, et sama toimub ka Eesti e-raamatute maailmas,“ ütles Lilje.

Eesti Digiraamatute Keskuse andmeil on e-raamatute arv alates mullu detsembrist kasvanud kolm korda. Kui 2010. aasta detsembris e-raamatute müük käivitati, oli poodides müügil 150 eestikeelset e-raamatut. EDRK eesmärgiks on pakkuda aasta lõpuks elektroonilisel kujul 1000 eestikeelset raamatut.

Huvi kasv elektroonilise raamatuformaadi vastu on seotud e-raamatute hulga suurenemise, lugemiseks sobivate seadmete kättesaadavuse ja uute müügikeskkondade tekkimisega. „Näiteks USA-s müüakse e-raamatuid juba rohkem kui paberraamatuid ja ma usun, et see trend jõuab mõne aja pärast ka Euroopasse, “ lisas EDRK juht Margus Küppar.

Raamatute valiku kõrval on teiseks oluliseks teguriks valdkonna arenemisel ka digiraamatute hind. „Olen seda meelt, et digitaalne meedia peab olema füüsilisest meediast tajutavalt odavam. E-raamatud maksavad täna juba umbes 30% vähem oma paberversioonidest, kuid see vahe on veel liiga väike. Kui tarbimine suureneb, langevad kindlasti ka hinnad,“ ütles digikogu.ee esindaja Paul-Kristjan Lilje.

Lisaks odavamatele hindadele on e-raamatutel paberraamatute ees ka mitmeid teisi eeliseid. Digiraamatute ostmine on kiire ja mugav, selleks ei pea ise raamatupoodi minema ning ostetud teose saab e-poest kätte paari minutiga. Tänu elektroonilisele formaadile võib oma arvuti, nutitelefoni või e-lugeriga kanda korraga kaasas tuhandeid raamatuid. Autoritel on võimalus lisada e-raamatutesse lisaks tekstile ka video- ja helimaterjale ning infolinke. Lugeja jaoks pakub e-raamat võimalust muuta vajadusel tekstisuurust, otsida raamatust hõlpsasti soovitud kohta ning teha märkmeid. 

 

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700