2. september 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Nädal teatrit Tartus

Teatrifestivalil “Draama 2011” saavad teatrikülastajad valida kokku ligi kolmekümne etenduse vahel, mis mängitakse maha ühe nädala jooksul Tartus.

Peale selle toimub hulganisti lisaüritusi: avalikud loengud ja arutelud, festivaliteemaline konverents, teatribändide festival, klubiõhtud jpm. Programm on mahukas ning see jaguneb põhiprogrammiks, kõrvalprogrammiks ja lisaüritusteks.

Allkirjaga teater. Põhiprogrammi kokkuseadmise eest vastutab kuraator Priit Raud, kes põhjendas Eesti teatrite aastasest repertuaarist kaheksa lavastuse väljavalimist järgmiselt: “Võtsin kohe alguses eesmärgi teha festivali, mitte panna kokku edetabelit ega paremusjärjestust. See on subjektiivne valik, mis hakkas erinevaid lavastusi vaadates äkki võtma programmi kuju. Lõppversioon valmis tihedas koostöös väikse, aga tubli loomingulise nõukoguga, kuhu kuulusid Ott Karulin ja Margit Tõnson.”

Arvestades Priit Raua tausta on selge, et põhiprogrammiks kujundatud lavastuste näol pole tegu peavooluteatriga, vähemalt mitte praeguse peavooluga.

“Sõnastasime põhiprogrammi kirjeldamiseks kaheksa märksõna või fraasi, mis peaks igaüks kirjeldama enamikku valituid. Kokku saime järgmised võtmesõnad: käivitav protest, otsustavalt erapoolik, rööpast väljas, jutustav, vormitundlik väljakutse, ülekirjutamine, tegelikkuse teesklus ning allkirjaga teater. Viimane sai ka festivali alapealkirjaks,” märkis Raud.

Mitmekesisust tuleks hoida. Festival “Draama 2011” toob palju kvaliteetseid ja omal kombel märgilisi lavastusi ühte kohta kokku. Kuna aga osa etendusi ajaliselt kattub, siis on üsna võimatu need kõik Tartus ära vaadata. Keeruline on programmi aluseks võttes teha ka üldistusi, millises suunas Eesti draama areneb.

“Kerge see pole. Üldistusi saab teha ehk see, kes on näinud valdavat osa Eesti lavastustest,” arvas Raud ning lisas, et üks, mida võib ka analüüsini laskumata öelda, on see, et Eesti teater on korralikus seisus. “Tema positiivseim joon on mitmekesisus. Peaksime olema selle üle uhked ning seda hoidma,” oli Raud rahul.

Võrreldes eelmise aastaga, kui festivali põhiprogrammi kuraator oli Madis Kolk, on draamafestivali nägu muutunud niivõrd, kuivõrd siis olid programmi kokku pandud teised inimesed ja Eesti teatrile üritati heita pilku hoopis teisest vaatenurgast.

Mõtlevale inimesele. Draamafestival on suunatud mõtlevale inimesele. See kehtib nii vaatajate kui ka tegijate kohta. Festivali kõrvalprogramm toob publiku ette veel õppivate näitlejate ja lavastajate tööd, mis on jõudnud laineid lüüa.

Pealkirja “Homne teater” kandev programmiosa jõuab vaatajaini EMTA lavakunstikooli, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia, Eesti Kunstiakadeemia stsenograafiaosakonna, Eesti Teatri Agentuuri ning Drakadeemia koostöös. “Vaataja peaks saama hea elamuse,” sõnas Raud.

“Draama 2011”

5.–11. septembril Tartus

Põhiprogramm:

“Antigone”, MTÜ R.A.A.A.M.

“Idioodid”, Von Krahli Teater

“Kas ma olen nüüd elus”, Eesti Draamateater

“Keskööpäike”, Tallinna Linnateater

“Kohe näha, et vanad sõbrad”, Kanuti Gildi Saal

“Peeter Volkonski viimane suudlus”, Taru Uus Teater

“Tuulte pöörises”, Rakvere Teater

“Õitseng”, Eesti Draamateater

Valik muid etendusi:

“Biloxi blues”, Tallinna Linnateater / Sander Pukk

“Gilgameš”, Von Krahli Teater

“Ihade osakond”, Von Krahli Teater

“Jakob, oh Jakob”, Tartu Ülikooli akadeemiline naiskoor

“Varastatud oranž jalgratas”, Eesti Draamateater

“Vargamäe varjus”, Albu vald

Autor: Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700