14. september 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kuidas arvutada jalajälge?

Süsiniku jalajälg on üks võimalusi mõõta oma tegevuse mõjusid keskkonnale ning eriti kliimamuutusele. Ecologismo.com on kirja pannud, kuidas ise oma süsiniku jalajälge välja arvutada, ning Bioneer.ee annab nõu, kuidas seda vähendada.

Säästva Eesti Instituudi sõnastiku järgi on süsiniku jalajälg süsinikdioksiidi ja teiste kasvuhoonegaaside (metaani, dilämmastikoksiidi jt) heite koguhulk, mis kaasneb inimese, organisatsiooni või mõne muu üksuse tegevusega või tekib toote või teenuse olelusringi jooksul.

Lihtsamalt seletades, on indiviidi süsiniku jalajälg seega peamiselt süsinikdioksiidi hulk, mida ta igal aastal reisides, energiat tarbides, toitu süües, jäätmeid tootes ja tooteid ostes tekitab.

Järgnevalt on võimalik vastava veebikalkulaatori ja lihtsate juhendite abil igaühel kindlaks teha, kui suur on tema süsiniku jalajälg, ning selle vähendamiseks teadlikult samme astuda.

1) Leia ja/või laadi alla endale sobivaim süsiniku jalajälje kalkulaator!

Esimeseks sammuks on enda eesmärkidele vastava kalkulaatori leidmine. Kättesaadavad kalkulaatorid erinevad nii kategooriate kui ka aluseks võetava üksuse poolest. Nii võib välja arvutada näiteks oma elamu, isiklikust elustiilist ja tarbimisest tuleneva jälje kui ka näiteks oma firma üldise süsiniku jalajälje.

Mitmekülgse kalkulaatori leiab näiteks siit.

Lihtsa küsimustiku nii oma ökoloogilise kui ka süsiniku jalajälje arvutamiseks leiab aga siit.

2) Tee kindlaks kasutatud elektri hulk!

Uuri elektriarvet ning arvuta välja statistika oma energiatarbimisie kohta. Tee kindlaks kilovattide kasutamine tunnis ning sisesta see number vastavale reale süsinikujälje kalkulaatoris internetis.

3) Vaata üle bensiinikulud!

Kütused halvavad keskkonda raskete gaaside õhkupaiskamisel sõidukitest. Just seetõttu on soovitatav eelistada ühistransporti ning propageeritakse järjest enam hübriidsõidukeid.

Pea arvet oma kuu bensiinikulude üle ning veebikalkulaatorisse sisesta ka andmed oma auto mudeli ja kasutatava bensiini kohta.

4) Pea silmas lennatud kilomeetreid!

Lennukid kasutavad ära tohutu koguse fossiilkütuseid. Tee kindlaks mitu korda kuus või aastas ja kui kaugele oled reisimiseks lennanud lennukiga ning arvuta veebikalkulaatori  abil seega vastav süsiniku jälg

5) Hoia silm peal igapäevasel toidukaupade tarbimisel!

Imporditud kaupade ostmine soodustab süsiniku jalajälje kasvu. Kohalike juur- ja puuviljade ning muude saaduste eelistamine seda üldiselt aga ei tee. Tee nimekiri enda jaoks esmastest toidukaupadest ning nende päritolust.

Soovitusi süsiniku jalajälje vähendamiseks

1. Kodus

· Lülita elektriseadmed ning tuled välja kohe, kui sa neid enam ei kasuta. Vaata ka tabelit erinevade seadmete energiatarbimise ning süsiniku jalajälje ja maksumuse kohta siit ning vali madalama energiatarbega seadmed.

· Võimalusel reguleeri küte ning vesi veidi madalamale temperatuurile. Isegi vaid ühe kraadi võrra ruumide jahedamaks muutmine aitab olulisel määral küttearvet väiksemaks muuta.

· Pese pesu ja nõusid vastavates masinates alati nn täiskoormatena – see aitab säästa ühekorraga nii vett, elektrit kui ka pesuvahendit.

· Vee keetmisel pane kiirkeetjasse just nii palju vett, kui kohe ka ära kasutad.

· Osta kogu nädala toidukaubad mitme supermarketi külastuskorra asemel ühe ostureisiga varem koostatud nimekirja alusel.

· Pane pesud õue või rõdule kuivama, selle asemel, et kuivatit kasutada.

2. Reisides

· Jaga pere ja sõpradega autot, kolme iseseisva ja eraldi sõidukorra asemel eelistage ühte ühist käiku.

· Eelista bussi, rongi, jalgratast.

· Lühemate käikude puhul jaluta või sõida rattaga.

· Katsu vähem lennata ning võimalusel leia alternatiivsed vahendid sihtkohta jõudmiseks.

· Uuri, kas tööandja võimaldaks sul töötada ühe päeva nädalas kodus.

· Kui ööbid hotellis, lülita toast lahkudes kindlasti välja õhukonditsioneer ning kustuta tuled. Palu oma tuba koristada ülepäeviti mitte igapäevaselt.

3. Osteldes

Lisaks primaarsele süsiniku jalajäljele on carbonfootprint.com välja toonud ka sekundaarse jälje, mida põhjustavad inimeste ostuharjumused ning mida on samuti mõistliku tarbimise abil võimalik kontrolli all hoida. Selleks:

· Ära osta pudelivett, kui kraanivesi on joogikõlblik ja ohutu.

· Eelista kohalikke juur- ja puuvilju või paremgi veel, proovi neid ise kasvatada, ning muid kodumaal või naaberriikides toodetud kaupu. Väldi kaugelt sisse toodud toodete soetamist.

· Osta kohalikku hooajakaupa – saadusi, mida konkreetsel aastaajal kodukohas enim saada on.

· Vähenda liha tarbimist.

· Eelista orgaanilist toitu.

· Võimalusel väldi kõiksugu pakendeid.

· Taaskasuta ning sorteeri prügi!

· Oma vanadest esemetest või riietest tüdinedes vaheta, anneta, müü, tee ümber ja võta osa taaskasutusturgudest ning –üritustest. Ära viska ära või jäta kapinurka vedelema.

· Kui otsustad osta uue toote, vaata Internetist järele, kas sellel on ökosõbralikku, madala energiatarbega või õiglase kaubanduse alternatiivi.

 

Autor: Urve Vilk, Bioneer .ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700