19. september 2011

Lapsehoolduspuhkus ja koondamisteade

Lapsehoolduspuhkuse ajal ei tohi esitada töötajale koondamsteadet.

Küsimus: Tööandja soovib koondada töötaja, kelle lapsehoolduspuhkus lõppeb 20. septembril. Kas koondamisteate võib saata juba 30 päeva enne lapsehoolduspuhkuse lõppemist või peaks ikkagi maksma 20. septembril 30 päevase etteteatamise eest ja lisaks ühe kuu hüvitise (töötatud on 7 aastat)?

Vastus: Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 93 lõike 1 kohaselt ei või tööandja töölepingut isikuga, kes kasutab lapsehoolduspuhkust, üles öelda koondamise tõttu. Lapsehoolduspuhkuse ajal ei tohi esitada ka ülesütlemisavaldust, sest selle tahteavaldusega rikutaks sätte mõtet.

Tööandja saab seega töötajale koondamisteate esitada alles alates esimesest tööpäevast, kui töötaja on lapsehoolduspuhkuselt naasnud. Kui tööandja teatab ülesütlemisest ette vähem, kui on seaduses sätestatud või kollektiivlepingus kokku lepitud, on töötajal tõepoolest õigus saada hüvitist ulatuses, mida tal oleks olnud õigus saada etteteatamistähtaja järgimisel. Seitsmeaastase tööstaažiga töötajale tuleb TLS § 97 lõige 1 punkti 3 alusel erakorralisest töölepingu lõpetamisest ette teatada 60 kalendripäeva. Lisaks tuleb tööandjal TLS § 100 lõike 1 alusel maksta töötajale staažist sõltumata koondamishüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses ja üle viieaastase staaži korral sama paragrahvi lõike 2 alusel taotleda Töötukassast töötajale täiendavat hüvitist.

 

 

 

Autor: Urve Vilk, Kaia Taal

Jaga lugu
Sekretar.ee toetajad:
Elis VaiksaarSekretar.ee ärijuhtTel: 5613 9851
Cätlin PuhkanSekretär.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700