2. jaanuar 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kuidas unistada nii, et unistused täituksid?

Unistuse täitumiseks on lisaks selgelt ja elavalt unistamisele vaja astuda reaalseid samme täitumise suunas, kirjutab Bioneer.ee.

Mina olen oma kogemustest leidnud, et pikkadest ettemõeldud sammude ridadest ehk tegevusplaanidest mõjuvam on määrata, mis on praegu kõige olulisem teha või saavutada, et unistuse teostumisele lähemale jõuda ja see üks asi ette võtta. Esimeste sammude astumise järel avanevad juba uued vaated ja võimalused, millest enne ei teadnud.

Esimene samm võib olla päris suur, siis saab selle jagada pisikesteks sammudeks ja järjest ette võtta. Niimoodi paari sammu kaupa ette mõeldes saab seada tähtaja väga lähedale ja tegemata sammud tegevuskavast ei kuhju motivatsiooni kahjustavalt. Esimese sammu esimese killukese saab teha juba täna, teise homme jne.

Kui ei ole harjumust tihedaid tegevuskavu elus ja tööl pidevalt järgida, siis kasvõi ühe nädala paljude sammudega täis planeerimine võib tekitada motivatsioonilanguse ja tegemata asjad hakkavad lumepallina kasvama kuni ei taha ettevõtmisest enam midagi teada. 

Kui korraga on ees üks asi ja see jääb tegemata, siis lihtsalt ei liigu edasi, kuni see üks asi on tehtud ja samal ajal ei kuhju teised tegemata asjad. Motivatsiooni säilimisele on selline korraldus palju tervislikum.

Olenevalt sellest, kui kaugel unistuse täitumise teel ollakse, võivad esimesed sammud olla väga erinevad. Päris alguses on esimene samm unistuse selgitamine, et teaks, mis suunas liikuda.

Pärast unistuses selguse saavutamist võib järgmiseks sammuks olla vajalike teadmiste, oskuste, kogemuste omandamine. See võib olla olenevalt eelnevatest teadmistest ja oskustest väga mahukas mitmeaastane või mõnenädalane samm.

Esimene beebisamm suurest õppimise sammust on koostada nimekiri vajalikest teadmistest, oskustest, kogemustest. Seejärel on vaja mõelda võimalikult palju võimalusi, kuidas neid omandada ja valida esimene oskus, mida omandama hakata. Esimene samm võib olla lihtsalt kellegagi rääkimine, et leida ühist lahendust probleemile. 

Selge unistuse esimene samm võib ka olla ressursside leidmine unistuse teostamiseks: aeg, tegijad, raha, muud vahendid. Selle sammu saab jagada samuti pisikesteks sammudeks ning iga sammu juures koostada esialgu nimekirja võimalikult paljudest variantidest, ka sellistest, mis ei tundu kohe reaalsed.

Kui veel konkreetset vastust ei ole, siis on oluline võimaluste paljusus. Kindlasti ei tasu ühe variandi peale lootma jääda, eriti, kui selle teostumine ei sõltu endast. Endast ei sõltu lotovõit, pärandus sugulaselt, kõikvõimalikud loosiga lugeja-, kuulaja- ja kliendimängud.

Endast sõltuvad näiteks:

• lisatöö leidmine, töö vahetamine, palgatõusu küsimine, teenuse pakkumine;

• laenu maksegraafiku ümberkorraldamine, kulude kriitiliselt ülevaatamine ja vähendamine;

• väärtuse vahetamine - mina pakun sulle seda teenust, sina vastu toda teenust;

• oma vajaduse sobitamine kellegi teise vajadusega. Olen hoidnud ühte talu omanike äraolekul ja teist tühjaks jäänud talu. See tähendas, et mina sain tasuta maal elada ja omanikel oli maja hoitud võõraste eest. Samamoodi olen olnud kahes talus abiliseks, et õppida ökotalus vajalikku ja maal olla;

• vabatahtlike ja sõprade-sugulaste värbamine;

• talgud, tutvuskonnas või valdkonnaga haakuvates listides kuulutamine. Talgudest tasub kuulutada kogukondade listis, Facebookis ökokogukondade liikumise lehel, metsapoolejuttude listis, ehitusnõu lehtedel. 

Samade kanalite kaudu saab otsida mõttekaaslasi kõikvõimalike ökoloogilist elu puudutavate ideedega seoses;

• oma kodu ehituse ehituskoolituse kohaks pakkumine, koolituse käigus ehitatakse suur osa juhendaja käe all valmis. Olen osalenud sellisel koolitusel, kus ehitasime sepikoda;

• sõpruskonnalt ühise suure sünnipäevakingituse palumine, isiklikult otsustava isikuga vestlemine ja mõlemale poolele sobiva lahenduse otsimine (ametnikud on ka inimesed ja nendega on võimalik asju arutada);

• avalikult toetuse küsimine konkreetsel eesmärgil ja leides, kuidas toetajad sellest kasu saavad. Olin eelmisel talvel kaks kuud Kreetal Eesti peres. Otsustasin kõigepealt, et lähen ja alles siis hakkasin otsima, kuidas lennupileti raha saada. Küsisin kogukondade listist toetust põhjendusel, et külastan Kreetal ka ökoküla ja kirjutan sellest pärast. Pere, kelle juures elasin, toetas ka ja saingi sõita. Kui on palju inimesi ja igaüks natuke panustab, siis kokku saab päris palju;

• aja leidmiseks töögraafiku ümberkorraldamine, osalise ajaga töötamine, töölt ära tulemine, akadeemiline puhkus õppimisest jms.       

Kokkuvõttes tuleb variantide otsimisel kasuks loominguline lähenemine, esmapilgul ebareaalsena tunduvate võimaluste kaalumine ning paindlikkus plaanide muutmisel, kui avanevad paremad võimalused. Lahendusi on terve maailm täis, kui ise oled valmis neid proovima.

 

Autor: Urve Vilk, Ingrid Vooglaid

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700