Eesti film 100 teema-aasta saab täna avalöögi

2012. aasta on pühendatud Eesti filmi 100 aasta juubelile. Sellega seoses on järgnevate kuude vältel kavas arvukalt näitusi, festivale, uute filmide esilinastusi ja vanade Eesti filmide restaureeritud versioonide taasesilinastusi.

Eesti filmi 100. sünnipäeva programm on kohekohe algamas. Teema-aastale kohaselt on see täis arvukalt ettevõtmisi. Esimene neist toimus juba üleeile, kui Eesti Ajaloomuuseumi filmimuuseumis avati Eesti joonisfilmile pühendatud juubelinäitus.
Tänasest saadetakse linnadesse teele ka eestlasest filmimehele Johannes Pääsukesele, kes Eesti filmile aluse pani, pühendatud rändnäitus. Filmiajalooga
seotut näeb näitusesaalides aasta jooksul aga veelgi. Pilgu saab heita näiteks Eesti kinode ajalukku, Tartus toimunud filmivõtetele, filmiplakatitele ja paljule muule.
Tähelepanuta ei jäta Eesti filmi ka suured festivalid. Eriprogramm on kavas näiteks Tallinnas toimuval dokumentaalfilmide festivalil DocPoint, samuti Pimedate Ööde filmifestivalil.
Ka armastusfilmide festivalil tARTuff ja maailmafilmide festivalil Tartus on kavas Eesti filmide alaprogramm, samuti ei saa selleta läbi dokumentaalfilmide festival Pärnus ning Matsalu loodusfilmide festivalil.

Aprillis sünnipäevale. Sünnipäevalapse õigel sünnikuupäeval, 30. aprillil oodatakse kogu publikut sõidule kinorongiga. Sellele järgneb pidulik sajandiauhindade gala. Kõik ettevõtmised on korraldatud selle auks, et 100 aastat tagasi pani Johannes Pääsuke oma sel päeval Tartu kinos Illusioon linastunud filmiga aluse kodumaisele kinokunstile.
Näidatud meistriteos oli lühifilm Vene katselenduri Sergei Utotškini vigurlendudest Tartu kohal 27. ja 28. aprillil 1912. Esimese mängufilmi “Karujaht Pärnumaal” valmimiseni jäi siis veel kaks aastat.
Kõigi nende tegevuste kõrval on seatud aasta eesmärgiks vana filmipärandi taastamine. Aastad 2001–2011 on Eesti filmi 100. sünniaastale pühendatud
programmi juhi Jaak Lõhmuse sõnul andnud Eesti vaatajale väärt kvaliteedis tagasi juba kaheksa täispikka mängufilmi ning valiku anima- ja dokumentaalfilme, mõlemast sordist pisut rohkem kui tosin tööd. Oskar Lutsu “Suvi” jõuab juba
õige pea ka publiku ette.

Eesti filmil ees hea aeg. Laiaulatusliku kava üle on programmijuht väga õnnelik. “Kui heita lävepakul seistes pilk korraks tagasi, siis võib julgelt tunnistada, et võrreldes aastaga 2002, kui tähistasime tagasihoidlikult eelmist ümmargust sünnipäeva, on asjade seis hoopis parem,” kirjutas Lõhmus ajalehes Sirp. Heameelt tekitavad kümned rahvusvahelised festivalid, väärtfilmikinod, suure arvu filmide kinolevisse jõudmine, välismaiste võttegruppide huvi Eesti vastu, tubli filmiülikooli ning Eesti filmide ja filminduse tuntuse kasv maailmas.

Viimast kinnitab juba see fakt, et terve aasta jooksul reisib Eesti filme hulgale rahvusvahelistele festivalidele ja turgudele. Nende seas on näiteks Cannes’i, Berlinale, Tampere ja Helsingi filmifestival. Kes kõigest filmiaastal toimuvast rohkem teada tahab, sel tasub ürituste kalendrit hoolega jälgida. Tulemas on tutvustusüritusi nii Tartus kui ka Ida-Virumaal.

Eesti film 100
www.ef100.ee
KAVA
Valik aasta jooksul Eestis toimuvaid sündmusi
Jaanuar
06.01 algab ETVs mängufilmikommentaaride sari “Kaadris”.
07.01 digitaalselt taastatud mängufilmi “Suvi” taaslinastus Palamusel
19.01 Soome-Eesti mängufilmi “Rat King” esilinastus
26.-29.01 dokumentaalfilmide festival “DocPoint Tallinn”

Veebruar
23.-24.02 Eesti vabariigi 94. aastapäevale pühendatud filmiseansid

Märts ja aprill
01.03 algab novembrini kestev filmiõhtute sari “Tammsaare ja tammsaarelik filmis”
30.04 Eesti filmi sünnipäev, kinorong marsruudil Tallinn–Tartu–Tallinn, sajandiauhindade gala Tartus

Mai ja juuni
19.05 Ülemaaline muuseumiöö “Öös on kino!”

Juuli ja august
02.–22.07 programm Pärnu dokumentaalfilmide festivalil
06.–12.08 programm Tartu armastusfilmide festivalil

September ja oktoober
12.–16.09 Eesti loodusfilmide retrospektiiv Matsalu loodusfilmide
festivalil

November ja detsember
07.11 tummfilmikontsert “Tšekaa komissar Miroštšenko” Tartus ja Tallinnas
16.–28.12 Eesti filmi juubeliaasta eriprogrammid 16. Pimedate
Ööde filmifestivalil

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara