Autorid: Urve Vilk, Urve Vilk, Ehitusuudiste kuukirja toimetaja • 3. mai 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Laenuga ostetud kodu võib kindlustada enda valitud seltsis

Laenuga kodu ostes või liisinguga autot soetades peab kodu või auto ka kindlustama, sest selleks kohustab laenu- või liisinguleping. Tasub teada, et kindlustust ei pea sõlmima laenu või liisingu andnud panga või muu ettevõtte pakutavas kindlustusseltsis, vaid seltsi võib ise valida, kirjutab tarbijaveeb Minuraha.ee.

Siinjuures peab arvestama tingimustega, millised on kindlustamiseks ette näinud laenu- või liisinguandja. Teisisõnu peab kindlasti järgima seda, et kindlustatud saaksid kõik need riskid, mille vastu laenu- või liisingulepingus on kohustus kindlustada. Auto puhul on nendeks riskideks reeglina vargus, vandalism, röövimine, õnnetusjuhtum ja tulekahju. See võib tähendada, et nn osakaskot sõlmida pole võimalik, vaid tuleb valida maksimaalse kindlustuskaitsega nn superkasko või täiskasko leping. Kuna erinevates kindlustusseltsides on nimetused erinevad, tulebki süveneda kindlustuslepingu tingimustesse, et veenduda, millised riskid on kindlustatud ja millised on välistused.

Laenuga ostetud kodu kindlustamisel tuleb samuti laenulepingust hoolikalt lugeda, millises ulatuses ning milliste riskide vastu pank kindlustust nõuab. Üldiselt on nõutav kindlustamine tule, vee, vandalismi ja loodusõnnetuse vastu ja reeglina tuleb kindlustada taastamisväärtuse ulatuses. Taastamisväärtus on eluaseme uuesti ülesehitamise või remondi maksumus tänaste ehitushindade juures.

Kindlustuslepingus määratakse kindlaks ka omavastutuse suurus. See on summa, mille peab kindlustusjuhtumi puhul ise tasuma ning selts pakub mõned summad ise välja. Kuid laenu või liisingut andnud ettevõte võib siinkohal seada piirangu sellele, kui suure omavastutusega kindlustuslepingu võib sõlmida – üldiselt tahetakse, et omavastutus oleks võimalikult väike.

Kuna laenuga ostetud või liisitud vara kindlustamisel on kliendil kindlustusvõtja kohustus, vastutab ta kindlustusmaksete õigeaegse tasumise eest. Oma muude kohustuste kohta tasub kindlasti lugeda oma laenu- või liisingulepingust ja tutvuda ka kindlustuslepingu osaks olevate kindlustustingimustega. Kohustuste täitmata jätmisel võivad olla ebasoodsad tagajärjed. Üheks võib olla just liisimise puhul ka liisinguandja poolne lepingu ülesütlemine.

Seega:

Laenuga ostetud või liisitud vara (viimase omanikuks on liisinguandja) tuleb kindlustada.

Laenu- või liisinguandja määrab tingimused vara kindlustamiseks.

Kindlustusseltsi valimise õigus on sinul.

Täida hoolikalt oma laenu-, või liisingu- ning kindlustuslepingust tulenevaid kohustusi.

Kust kindlustust osta?

Kui ei ole soovi rahulduda mugavaima variandiga ehk laenu või liisingut andnud ettevõtte pakutud kindlustusseltsis kindlustamisega, tasub veidi aega võtta ja erinevate seltside tingimusi võrrelda. Üks variant on võrdlemise töö ise ära teha, võttes pakkumised vähemalt kolmest kindlustusseltsist.

 

Teine võimalus on kasutada kindlustusmaakleri abi. Kindlustusmaakler on kindlustusvahendaja, kes selgitab välja su kindlustushuvi ja seejärel otsib sulle erinevate kindlustusseltside pakkumisi. Neid pakkumisi on tavaliselt vähemalt kolm ning kindlustusmaakler pakub ka välja enda meelest sinu huvidele, sh ka laenu- või liisinguandja poolt nõutud tingimustele kõige paremini vastava variandi. Lõpliku valiku tegemise õigus jääb kliendile.

 

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700