Autor: Tiive Murdoja • 27. september 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kodukulude tõus koormab pere-eelarvet 

Eelmise aasta kütteperioodiga võrreldes tuleb tänavu sügisel arvestada üle 10 protsendilise hinnatõusuga, kirjutab portaal bioneer.ee.

Selleks tuleks juba varakult valmis olla – suuremate kulude ettenägemine ja selleks varasemalt lisaraha kogumine aitab kodukulude suurenemist valutumalt üle elada.

Tallinnas on alates oktoobrist uus soojuse piirhind 82,6€/MWh, ehk eelmise talve kütteperioodiga võrreldes tuleb hinnatõusuks 11,1%. “Hinnad tõusid juba aasta alguses, ehk arvestada tuli nii kütte, gaasi-kui ka elektrienergia hinnatõusuga, nüüd ootab ees järjekordne kulutuste kasv,” kommenteeris Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse juht Anne Sägi. „Kasvavad kodukulud panevad keerulisse olukorda iseäranis need inimesed, kes teenivad keskmisest madalamat palka või kelle peres on ülalpeetavaid – kooliealised lapsed või töötu pereliige, samuti need, kes elatavad ennast pensionist.“

Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskus soovitab inimestel küttekuludega juba ette arvestada, et ei tekiks olukorda, kus maksmata arved kuhjuvad ja kevadel on kütteperioodi lõppedes endistviisi tasumata võlad ootamas.

Enamasti tuleb kõige suuremate küttekuludega pere-eelarves arvestada jaanuari ja veebruarikuus, ent on aastaid, mil ka külmal detsembrikuul tuleb lisaks pühadekuludele arvestada kenakene summa keskküttele.

Soovitused, mida kodus küttekulude vähendamiseks ette võtta:

- Külmemal aastaajal ei tasu päevasel ajal kodus kardinaid akna ette jätta, kuna ka vähese päikseline ilmaga tuleb akna kaudu tuppa lisasoojust.

- Kodust lahkudes ei tasu aknaid lahti jätta, samuti ei maksa aknaid hoida pidevas tuulutusasendis - see kõik tähendab soojakadu, mis tuleb enda rahakotist kinni maksta.

- Kindlasti tasub kontrollida, et radiaatoritest on välja lastud kõik sinna kogunenud õhk.

- Soojakao vältimiseks tuleks akende seisukord üle vaadata - aknaid tasub tihendada või paigaldada uued ning soojapidavad.

- Radiaatoreid ei tasu kinni katta mööbli, kardinate ega muuga, et mitte takistada küttekehast õhkuva soojuse levimist.

Loe lisaks SIIT.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700