21. juuli 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

7 sammu pärast puhkust tööga alustamiseks

Oluliste ülesannete kirjapanekuks võid kasutada ka märkmepabereid: üks teema või tegevus ühele paberile.
Foto: pixabay.com
Nii ootamatult, kui see algas, saab see ka läbi. Kehtib elus mitme asja, sealhulgas puhkuse kohta. Käes on juuli lõpp ja nii mõnigi meist seisab silmitsi tõsiasjaga, et juba esmaspäeval (või järgmisel esmaspäeval) tuleb taas tööpostile asuda. Kuidas aga oleks mõistlik toimida, et puhkuse ajal kuhjunud tööülesanded sind juba esimese päevaga nii läbi ei võtaks, et vajad kohe uut puhkust? Nõu annab koolitaja ja mentor Kristjan Otsmann!

Igavene jant on pärast puhkust tööhoo sisse saamisega. Vahepeal on kerkinud töiste tegevuste kuhi, organismi rütm tiksub endiselt samas taktis puhkuse omaga ning meeleolu kõigub maniakaalse paanika ja depressiivse vaikelu vahel. Asjalikuks saab hakata järgmise seitsme sammuga.

Uuri uudiseid.-  Esimese asjana küsi lähematelt kolleegidelt, millised olid olulised vahepealsed sündmused ja arengud. Nad suudavad kiiresti filtreerida olulise ebaolulisest ja anda kiire ülevaate neist asjust, mida tegelikult peaksid teadma.

Skanni e-kirjad.-  Käi hoogsalt läbi puhkuse ajal saabunud e-kirjad. Tähista lipukese või tärniga need, mis nõuavad tegutsemist või põhjalikumat lugemist, ja kustuta tarbetud. Eesmärk on skannida kirjade pealkirju ja alguslõike, mitte hakata kohe tegutsema ja kirjadele vastama.

Tee paus.-  Vajadusel eraldu inimestest ja võimalikest häirijatest, sulge silmad ja lihtsalt ole mõni minut rahulikult. Hinga nina kaudu rahulikult sisse. Ja siis välja. Lihtsalt keskendu rahulikule hingamisele. Kui mõni mõte tuulab peas ringi, siis märka seda ja keskendu hingamisele – küll see oluline mõte naaseb vajadusel hiljem. Pärast paari-kolmekümmet hingamist ava rahulikult silmad ja tule tagasi tavakeskkonda. Kui sulle ei meeldi niisama rahulikult istuda, siis võid ka õue minna ja pargis või looduses veidi jalutada tavapärasest paar korda aeglasemas tempos. Kui rabelemise vahele teha paus, toimib aju pärast tulemuslikumalt ja suudame langetada paremaid otsuseid.

Pane olulised asjad kirja.-  Võta paberileht ja kirjuta peast sellele 3–7 kõige olulisemat tegevust või lahendamist vajavat teemat. Võid kasutada ka märkmepabereid: üks teema või tegevus ühele paberile. Soovi korral võid teemad-tegevused ka hoopis joonistada. Kui tõesti muidu ei saa, siis kirjuta need arvutisse. Sea tegevused tähtsuse järjekorda.

Lahenda pisiasjad.-  Ava uuesti kirjakast ja lahenda ära kõik teemad, mis võtavad aega paar minutit või vähem.

Tee paus.-  Samamoodi nagu punktis 3 kirjeldatud.

Tee plaan.-  Võta punktis 4 kirja pandud oluliste tegevuste nimestik ja otsusta, millal sa mingi asjaga tegeled järgmise paari nädala jooksul. Märgi tegevused kalendrisse või tegevusnimestikku. Võta veel kord ette kirjakast ja käi hoolikalt läbi varem tegutsemiseks lipukese või tärniga tähistatud kirjad. Otsusta iga kirja puhul, mida sa sellega ette võtad. Lisa need tegevused oma järgmise paari nädala tegevusplaani ning vajadusel anna kirja saatjale teada, millal ja kuidas tema teemaga tegeled. Viimase asjana viska pilk peale järgmise päeva plaanile ja uuri, millised on su homsed kõige olulisemad tegevused.

Kui need asjad tehtud, on esimene tööpäev läinud täiega asja ette. Ülejäänud päev võta rahulikult, sest ega sa midagi asjalikku täna nii ehk naa enam ei tee.

Allikas: Selge Pilt

Autor: Kristjan Otsmann, koolitaja ja mentor

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700