Oktoobri alguses olnud rahvusvahelise kohvipäeva puhul võtsid Euroopa Erikohviassotsiatsioon SCAE ja kohvi puudutava teadusteabe instituut ISIC üheskoos eesmärgiks teadvustada kohvimaailmale uusi teaduslikke fakte kohvi füsioloogilistest ja psühholoogilistest mõjudest ning lükata ümber mitmed arvamustasandi müüdid. Erinevad seisukohad ja arusaamad on kohvi ümber kerged tekkima, sest miljonite lemmikjoogis on üle tuhande keemilise ühendi ja segadus ühtse seisukoha leidmise ümber suur.
Olulise uue teadmise kohvi mõjust tervisele andis hiljuti Maailma Terviseorganisatsiooni juures töötav Rahvusvaheline Vähiuurimiskeskus, mille teadlaste analüüsist järeldus, et vähktõve ja kohvi tarbimise vaheline seos puudub. Vastupidi – Euroopa Toiduohutusameti andmed tõestavad, et 3–5 tassi kohvi päevas hoopis vähendavad südame-veresoonkonna haiguste ja levinumate vähktõve vormide (nt maksa- või emakakaelavähi) riski.
Ja see pole kohvi tervisesõbralikkuse kohta kaugeltki veel kõik. Kohv kahandab Alzheimeri ja Parkinsoni tõppe haigestumist ning vähendab diabeediriski. Kohvis on ohtralt tugevatoimelisi antioksüdante, polüfenoole ja muid vajalikke toitaineid, nagu riboflaviin (B2-vitamiin), niatsiin (B3-vitamiin), kaalium, magneesium ja pantoteenhape (B5-vitamiin), mis kõik kuuluvad tasakaalustatud ja tervisliku toitumise juurde ning parandavad salamahti Sinu tervist. Nimekiri kohvi tõestatult kasulikest omadustest on kohvisõprade suureks rõõmuks väga pikk
Füsioloogiline mõju pole muidugi kaugeltki kogu tõde kohvist – kohv pakub rohkelt naudinguid meie meeltele ning sellel on tänapäevases suhtluskultuuris ülioluline sotsiaalne roll. Ja kui tulla tagasi algusesse, siis võib kohvi-skeptikutele päris kindlalt öelda, et kohviuba armastab kohvisõpru vastu. Kõigi oma avastatud ja veel avastamata imeliste mõjudega ning eelkõige – hea maitsega.
Hea kohv võib olla Sulle parem, kui Sa isegi tead!
Eesti juhtiva espressoettevõtte KAFO refereeering Anthony Watson'i artiklist „How coffee loves us back“ SCAE ajakirjast Café Europa