Kuidas jõulukuul vähem kulutada?

jõul

Käitumusliku rahanduse spetsialist ja hinnatud rahanõustaja Carrie Friedberg kirjutab portaalis MarketWatch, et suured kingitused ei ole kõige tähtsamad. Selle asemel tuleks tähelepanu suunata endale, ümbrusele ja teistele.

2017. aastat on järel ainult kolm nädalat ning kogu see pühade teema võib inimestes palju ärevust tekitada – vaja on ju tööasjad ära teha, üritustel käia ja kingitusi osta. Selle asemel tuleks hoog maha võtta ning enda ja teiste eest rohkem hoolitseda – see on midagi, millel on pühade ajal tegelik väärtus. Allpool on toodud mõned praktilised näpunäited, kuidas pühade ajal vähem kulutada ning rohkem hetkes olla.

1) Ära võta kulutamiseks krediiti. Uuringud on näidanud, et inimesed, kes kasutavad krediitkaarti, kulutavad 23 protsenti rohkem, kui nad peaksid. Laenuraha kulutamine tuleviku arvelt on väga libe tee ja krediitkaartidega korraldatud peod võivad sulle tekitada rahalise pohmelli. Tõeline finantsvabadus tuleb sellest, kui sa oled selles hetkes kohal ning suhtud oma rahaasjadesse realistlikult. Sa pead endale selgeks tegema, palju sa võid kulutada. Praktiseeri teadliku kulutamist, millega ei kaasne süütunnet.

2) Võta üks päev, kus sa ei kuluta üldse raha. Parim viis, kuidas pühade ajal kulutamist piirata, on korraldada niiöelda rahaline paast – sa valid omale ühe päeva, kus sa ei kuluta sentigi. Räägi seda oma pereliikmetele ja sõpradele ning tehke seda koos. Kasuta vabanenud aega puhkamiseks, loominguliseks tööks, lugemiseks, dekoreerimiseks, vanale sõbrale helistamiseks või plaanide tegemiseks. Vali sellest kolmest nädalast üks päev, kus sa raha ei kuluta.

3) Keskendu lihtsatele asjadele. Sügav ja teadlik hingamine ning hetkes olemine mõjuvad väga võimsalt. Raske on seda aga meeles pidada. Praeguses hetkes on väga palju näha ja tunda – läbi akna sillerdav päike, meie perekonnaliikmed ja sõbrad, kellel ei ole eeldusi ja ootusi. Talvelt on loodus väga ilus. Kingitused on toredad ja võivad väga palju öelda, aga sinu aeg võib ka ilma nendeta olla väga kvaliteetne. Proovi uhkete kingituste asemel keskenduda inimestele ja kohalolule. Avalda toetust, tee teeneid ja valmista kingitused ise. Sellised kingitused on tihtipeale väärtuslikumad kui suured asjad.

4) Ole aus. Mõtle, milline võiks 2018. aasta olla? Nii füüsiliselt, finantsiliselt, vaimselt kui ka emotsionaalselt. Vaata aasta lõpus üle, palju sa teenisid, palju sa kulutasid ja palju sa säästsid või investeerisid. Tee plaanid oma füüsilise ja vaimse tervise parandamiseks. Tee seda koos sõbra või pereliikmega – see aitab sind ree peal hoida. Kindlasti peaksid leidma midagi värskendavat, mis sinus kire lõkkele lööb.

5) Kavanda asju ette ja tea, mida soovid. Harjuta oma suhtumist – kui sul on elu suhtes mingi visioon, siis võiksid ka selle järgi käituda. Kas eelmisest palgatõusust on möödus üle aasta? Siis on aeg seda küsida või endale seda pakkuda. Millist tuge on sul vaja, et sinu enesekindlus tõuseks ja sa ei peaks rahaasjade pärast enam muretsema? Sul võib vaja minna raamatupidajat, finantsplaneerijat või mentorit. Keskendu säästmisele ja sissetulekute suurendamisele, hoia oma kulud alati tuludest madalamad.

Osale arutelus

 • Mait Kraun

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara