Autor: Mait Kraun • 24. oktoober 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Produktiivse inimese 8 elutõde

Foto: Unsplash.com
Produktiivsed inimesed seavad omale eesmärke, on otsustuskindlad, võtavad oma elu eest vastutuse ning austavad oma kolleege ja partnereid, kirjutab portaal Inc.com.

Paljud inimesed on pidevalt hõivatud. Suur osa töötajatest saab oma ülesannetega hakkama.

Raske on aga õigete asjade väljavalimine, õigete projektidega tegelemine ja üleüldse õigete asjade tegemine. See on koht, kus töötaja staatus muutub hõivatust produktiivseks. See on organisatsiooni edu tagamiseks aga hädavajalik.

Allpool on välja toodud mõned asjad, mille järgi tunneb ära kõrge produktiivsusega inimese. Saame ka aru, miks nad tööandja või äripartnerite jaoks nõnda väärtuslikud on.

Nad alustavad alati eesmärkidega

Püüdlused ilma korraliku eesmärgita on ainult püüdlused. Efektiivsed inimesed teavad, mida nad teevad. Aga nad teavad ka seda, miks seda teha vaja on. Neil on pikaajalised eesmärgid ja lühiajalised eesmärgid.

Edukatel inimestel on siht ning see on nende tegevuse aluseks. Selle pärast on produktiivsed inimesed alati pühendunud, organiseeritud ja järjekindlad. Nad ei ole rutiini orjad, tõukavaks jõuks on hoopis eesmärgid ning takistuste ületamine.

Nad loovad süsteeme

Kui sa oled ettevõtja, siis sinu eesmärk on ehitada edukas äri. Sinu süsteem koosneb erinevatest komponentidest – müük, turundus ja muu tegevus.

Eesmärk on hea selleks, et aru saada, milline edu välja näeb. Süsteem on hea selleks, et tegelikult oma eesmärgi poole liikuda. Produktiivsed inimesed teavad, et eesmärk annab sulle üldise suuna ja võib sind motiveerida ka lühiajaliselt, aga hea süsteem on see, mis tagab jätkusuutlikuse.

Nad usuvad endasse

Töökus ei ole tegelikult lihtne. Raske töö on raske. Kui kõik ei lähe hästi, siis on raske ennast sundida edasi minema. Selleks on vaja eneseusku ja optimismi.

See on põhjus, miks „hõivatud“ inimesed annavad kiiresti alla ning efektiivsed jätkavad oma püüdlusi. Produktiivsed inimesed võtavad avasüli vastu tõdemuse, et edasiliikumiseks on vaja üritada nii kaua, kuni sa jõuad lõpuks eduni.

Nad usuvad, et nad kontrollivad oma elu

Paljud inimesed tunnevad, et välised jõud või õnn on edu ja ebaõnnestumisega tihedalt seotud. Kui nad õnnestuvad, siis neil vedas, kui nad ebaõnnestuvad, siis on saatus nende vastu.

Tõsi, õnn mängib tõesti teatud rolli, aga produktiivsed inimesed nii ei mõtle. Nad eeldavad, et edu on täielikult nende kontrolli all. Kui nad õnnestuvad, siis on nad selle ise põhjustanud. Kui läbi kukuvad, siis võtavad nad samuti vastutuse.

Nad ei kuluta oma energiat muretsemisele, mis nendega juhtuda võib. Nad suunavad oma energia õnnestumisele.

Teiste õnnestumisest tuntakse rõõmu

Head meeskonnad võidavad, sest kõige talendikamad liikmed on nõus ennast ohverdama, et aidata kõigil edu saavutada.

See on põhjus, miks head ettevõtted koosnevad töötajatest, kes üksteist aitavad, teavad oma rolli ning lükkavad vahel isiklikud eesmärgid tahaplaanile. Nad väärtustavad meeskonna edu rohkem.

Kui sa aitad teisi nende teekonnal, siis lõpuks saavutad ka ise edu. Produktiivsed töötajad teavad seda.

Eesmärgid teevad otsuseid nende eest

Lennufirma Southwest Airlinesi tegevjuht Herb Kelleher teeb päevas väga palju erinevaid otsuseid. Selleks, et õigeid otsuseid teha, on ta loonud väga lihtsa raamistiku. Ta küsib küsimuse: „Kas see aitab Southwestil olla madala hinnatasemega lennufirma?“ Kui vastus on jah, siis annab ta rohelise tule.

Produktiivsed inimesed tekitavad omale samuti raamistiku, mis aitab neil tähtsaid otsuseid vastu võtta. „Kas see aitab mul eesmärki saavutada? Kui ei, siis ma loobun sellest.“

See on ka põhjus, miks produktiivsed inimesed on nii otsusekindlad. Otsustamatus tuleneb sellest, et sul pole eesmärki. Kui sa tead, mida sa tegelikult tahad, siis suurem osa sinu otsustest peaksid olema automaatsed.

Nad ei tee mitut asja korraga

Produktiivsed inimesed saavad aru, et niinimetatud multitask ei tööta. Kui sa teed kahte asja korraga, siis mõlemad saavad tehtud poolikult. Produktiivsed inimesed on keskendunud ühele asjale. Nad teevad seda ühte asja südamega ja väga hästi. Seejärel võtavad nad ette järgmise ülesande.

Nad küsivad tihtipeale abi

Hõivatud inimesed küsivad abi, et midagi kiiremini ära teha. Produktiivsed inimesed ei küsi ainult abi – nad näitavad sellega, et austavad teist inimest ning usaldavad tema kogemust ja oskusi.

Vastastikune austus on inimsuhete alus. Parim viis, kuidas austust tekitada, on näidata ise seda esimesena välja. Tahad olla produktiivsem? Ümbritse ennast inimestega, kes sind usaldavad, motiveerivad ja inspireerivad. Samal ajal inspireerid ka sina neid.

Artikkel on ilmunud Äripäevas.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700