Autor: Carina Kärt Mättikas • 3. oktoober 2019

5 ürituse ideed, mida peale jõulupidude ja suvepäevade korraldada

Milliseid üritusi korraldab sinu ettevõte oma töötajatele? Muidugi jõulupidusid ja suvepäevi, just nagu aastas olekski ainult kaks korda, mil kokku tulla ja midagi koos teha. Tõsiasi on aga see, et töötajate rahulolu hoidmiseks ja vahelduse pakkumiseks on aastaringsete ürituste korraldamine palju efektiivsem. Ühtlasi saab sündmusi rakendada suhtluse parandamiseks, füüsilise ja vaimse heaolu tagamiseks ning enesearenguks.
Brandemi projektijuht Carina Kärt Mättikas
Foto: erakogu

Üritus sisaldab kahte tähtsat aspekti, mida saab oskuslikult enda kasuks tööle panna: experience economy ehk kogemustepõhine majandus ja edutainment. Esimene viitab viimasel paaril kümnendil kasutusel olnud terminile, mille järgi üritusel osalemise kogemus ja sellest jääv mälestus ongi n-ö toode, mille igaüks kaasa saab. Edutainment on omakorda väljend, mis hõlmab endas segu ingliskeelsetest sõnadest „haridus” ja „meelelahutus”, viidates formaadile, kus on kokku sulatatud võimalus õppida ning samal ajal lõbusalt aega veeta. Kuna aju keskendub instinktiivselt meeldivatele tegevustele, mis stimuleerivad rõõmuhormoonide tootmist, jääb tegevuse hariduslik pool teadvusele varju, kuid tegelikult toimub õppimine alateadlikult ikkagi. Järelikult annab sellise lähenemise rakendamine ka kõige laisemale inimesele variandi enda meeli hea eesmärgi nimel manipuleerida.

Pidades neid omadusi silmas, on ürituste korraldamine tööandjale järjekordne tööriist, millega oma ettevõtte kommunikatsiooni täiustada. Siin artiklis toongi välja viis näidet eri tüüpi sündmustest, mida nii tööandja kui ka töötajad ise korraldada saavad, et terve aasta oleks täis tegevusi, mis toovad kasu kõigile osalistele.

Ettevõttesisesed seminarid

Töötajate saatmine koolitustele on kulukas ja selle väärtus tihti ettearvamatu. Samas leidub kindlasti organisatsioonis inimesi, kes on mõnes valdkonnas kogenumad ja kelle teadmised kuluksid ka teistele ära. Regulaarsete ettevõttesiseste minikonverentside korraldamine, kus esinejateks on oma töötajad, kes räägivad teemadel, mis enamikku puudutavad, annab hea võimaluse inimestevahelist kommunikatsiooni parandada, kogukonnatunnet tekitada, esinemisoskust arendada ja läheneda probleemidele uue nurga alt.

Meeskonnamängud

Paljud organisatsioonisisesed probleemid põhinevad tihti puudulikul suhtlemisel ja mis muu aitaks seda oskust paremini parandada kui eduka edutainment'i rakendamine meeskonnamängude kaudu. Need võivad osalejate soovide põhjal varieeruda õdusast lauamänguõhtust tuliste paintball'i lahinguteni, tähtis on vaid suhtluselemendi olemasolu. Populaarsete tegevuste valikus leiduvad veel põgenemistoad, bowling, aaretejaht või kontoritöötajatele kohane PowerPoint Karaoke, kus võistkonnale on ette antud suvaliste andmetega slaidid ning osalejad peavad nendest ettekande improviseerima – variante on lõputult. Ühtlasi annab mänguline õhkkond võimaluse inimestel üksteisele kaasa elada ja seekaudu oma positiivseid emotsioone lihtsamini välja näidata, mis meile kui küllaltki häbelikule ühiskonnale võib mõnikord raske tunduda.

Kliendiüritustel esinemine

Olgugi et seda tüüpi ürituste eesmärk on demonstreerida olemasolevatele ja potentsiaalsetele klientidele oma ettevõtte tooteid, teenuseid, professionaalsust ja usaldusväärsust ning seda veavad pigem juhipositsioonidel olevad inimesed, siis tegelikult võiks ju kõnealusesse kontseptsiooni kaasata inimesi üle kogu firma. Korraldasin koostöös Edinburghis baseeruva sotsiaalse ettevõttega Invisible Cities konverentsi kodutuse teemal ning lisaks selles valdkonnas tegelevatele spetsialistidele ja firma juhile kaasasime ka töötajaid, kes said võimaluse rääkida oma loo. Andes tavatöötajatele võimaluse ettevõttega seostuvates teemades oma arvamust avaldada, teadmisi jagada ja areneda, kujundab ettevõte samal ajal ka töötajate suhtumist oma tööandjasse.

Entusiastide hobiklubid

Üks endine kolleeg jutustas mulle kord, kuidas tema esimeses töökohas korraldati supineljapäevasid – igal nädalal pidi üks klubisse kuuluja valmistama varem antud kriteeriumite järgi kõigile suppi. Näiteks võeti tingimuseks kindel värvus ja määratud kokal oli selle piires vabadus valida, millest roog koosnes. Kui ring täis sai, selgitati välja parim, kes pakkus välja järgmise kriteeriumi ja kõik hakkas otsast peale.

Sarnast süsteemi saab kasutada erinevate hobide puhul töökaaslaste enda kirgede (või siis vastavalt soovile neljapäevaste lõunate pärast mitte muretseda) põhjal. Muusikagurmaanid võivad kontorisse organiseerida kitarri, millel iga nädal keegi raadio konstantse kärina vahelduseks lühikese pala mängib; mõttelõnga ketramise entusiastid võivad kirjutada puhkeruumi tahvlile filosoofilise küsimuse, mille üle lõunapausil arutleda – variante on hulganisti ja igaüks neist annab võimaluse oma töökaaslastega suhteid luua, mis ka töökeskkonnas igati kasuks tulevad ning parandavad nii produktiivsuse kui suhtlemise kvaliteeti.

Turniirid

Pidevalt ereda ekraani ees küürutades või sundasendis tööd tehes kipuvad lihased kangeks jääma ja tervisemured roomavad aeglaselt lähemale. Nende vältimiseks on nutikas korraldada väikestviisi sporditurniire, olgu tegevuseks siis lauatennis, lauajalgpall või VR-mäng. Isegi kui eelmainitud tegevuste jaoks vajaminevad vahendid puuduvad, võib välja mõelda midagi muud, näiteks käesurumine või toenglamang. Iga 50 minuti tagant on soovitatav end sirutada ja mõned venitusharjutused teha – miks mitte selle asemel hoopis üks ergas lauatennisematš maha pidada, tulemus üles kirjutada ja järge pidada, kes teie kolleegide seast peidetud andega kontorisportlane on? Pärast iga osakonna parima väljaselgitamist saab nemad üksteisega vastamisi panna ning selgitada välja ettevõttesisene võitja.

Turniire võib pidada ka mõnes täiesti ebatavalises kontekstis. Kui on tunne, et töö on mõtlemise täiesti tupikusse ajanud, võite oma kaaskannatajatega laua tagant püsti tõusta, vastamisi seista ja kordamööda nimetada sõnu, mis ei tohi olla vastase eelnevalt mainitud sõnaga seotud. Näiteks võib dialoog välja näha järgnevalt:

Osaleja 1: koer

Osaleja 2: luud

Osaleja 1: jooksmine

Osaleja 2: aasta

Ja nõnda edasi, kuni üks osaleja nimetab sõna, mis on otseselt eelmisega seotud ning seetõttu kaotab raundi. Igasugune väike võistlusmoment tekitab inimestes energiat, mis ka pärast pausi edasi kestab ning töötempole hoogu juurde annab.

Nende viie erineva üritustüübi kasutamine töökeskkonnas annab võimaluse panustada töötajate heaollu ja kandes tööandjana hoolt, et personalil oleks peale töö ka muid tegevusi, tõstab töötajate rahulolu ning selle kaudu parandab tööandja samal ajal enda kuvandit.

Kindlasti tuleb kasuks ka ürituste jäädvustamine blogipostituste, piltide ja videote näol, mida oma sotsiaalmeediakanalites kajastada, et ka välismaailm näeks, kui vahva teie ettevõttes tegutseda on. Ühtlasi ei pea sündmus alati olema suurejooneline, tähtis on hoopis kogemus ning eesmärk, mida see täidab. Tööandjana selliste ettevõtmiste korraldus võib nii mõnigi kord olla palju äratasuvam kui pearõhu asetamine jõulupidude organiseerimisele.

Rohkem põnevaid ideid sündmuste korraldamiseks leiad veebikeskkonnast PIDUPAEV.EE ja sobivad ruumid lehelt SEMINARIRUUM.EU

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700