„Uuringus keskendume erinevatele teemadele, näiteks inimeste heaolu, psühholoogilised probleemid, stress ja emotsioonid, vaimse tervise teenuste kasutamine, toimetulek koroonapandeemia ajal ning tervisekäitumine. Soovime, et riigil oleks ülevaade vaimse tervise olukorrast, kuna ainult nii on võimalik planeerida vaimse tervise teenuste arendamist või hinnata erinevate sündmuste mõju rahvastiku vaimsele tervisele,“ kommenteeris TAI vanemteadur ja uuringukonsortsiumi juht Kenn Konstabel.
Uuringu põhiosa koosneb küsitlus- ja registriuuringust. Küsitlus toimub aasta jooksul kolm korda, osalemine on vabatahtlik ja konfidentsiaalne ning sihtrühmaks on vähemalt 15aastased Eesti elanikud. Esimeses uuringulaines kutsutakse osalema vähemalt 18aastaseid. Uuringukutsed saadetakse rahvastikuregistrist juhuslikult valitud inimestele e-postiaadressile või tavapostiga. Küsimustikule vastamine võtab aega kuni 30 minutit, vastata saab eesti, vene või inglise keeles. Küsitlusuuringu tulemusi täiendatakse riiklikest registritest pärinevate andmetega.
Uuringu esialgseid tulemusi tutvustatakse 2021. aasta jooksul. Lõpptulemused valmivad 2022. aasta veebruariks ning aitavad kaasa riikliku vaimse tervise monitooringusüsteemi planeerimisele. Uuring viiakse läbi koostöös Tartu Ülikooliga ning seda rahastatakse Eesti Teadusagentuuri RITA tegevuse 1 vahenditest.
Allikas: virtuaalkliinik.ee