Autor: Sekretär.ee • 10. veebruar 2021

Algas tuludeklaratsiooni esitamine

Kuigi tuludeklaratsiooni esitamine algas ametlikult täna, soovitab Maksu- ja Tolliamet inimestel kindlasti mitte esimestel nädalatel büroodesse kohale rutata, et vältida pikkade järjekordade tekkimist. Pika järjekorra tekkides tuleb koroonaviiruse leviku tõkestamiseks oodata õues.
Foto: Pexels

Samuti tasub kannatust varuda ka elektroonilise deklaratsiooni esitajatel, sest varasem praktika on näidanud, et esimestel päevadel on koormus infosüsteemile väga suur ning seetõttu ei saa kõik soovijad korraga deklaratsiooni täitma asuda. Ooteaeg võib olla pikk ka infotelefonile helistades.

Maksu- ja Tolliameti füüsiliste isikute tulude ja maksustamise teenusejuht Grete Urbel sõnas, et tuludeklaratsiooni esitamisega kiiret ei ole, kuna deklaratsiooni on aega esitada kuni 30. aprillini. „Enammakstud tulumaksu tagastamine toimub samamoodi kui varasematel aastatel – kui deklaratsioon on korras ning ei vaja kontrolli või lisadokumentide esitamist, laekub raha paari nädala jooksul. Seejuures ei olene tagastamise kiirus otseselt deklaratsioonide esitamise järjekorrast. Viimane tähtaeg tagastamiseks on 1. oktoobril.“

Urbeli sõnul on MTA prioriteediks oma klientide ja töötajate tervise hoidmine ja seetõttu lubatakse teenindusbüroodesse inimesi vastavalt teenindajate arvule. „Palume inimestel esimestel tuludeklareerimise nädalatel mitte tulla teenindusbüroodesse, sest paraku tuleb järjekorras oodata õues,“ lisas ta.

Tasub teada

Kuigi tuludeklaratsioon on täidetud MTA-le teadaolevate andmete põhjal, tuleb osad andmed ise deklaratsiooni juurde lisada:

•Kui eeltäidetud andmetesse on sattunud kinnisvara, mille müügilt tulumaksu tasuma ei pea, tuleb see inimesel endal kustutada.

•Kui teenitud tulu on deklaratsioonist puudu, näiteks on saadud üüritulu, välistulu või ümbrikupalka, tuleb see ise sisestada.

•Kui eeltäidetud deklaratsioonist puudub kinnisvara müügilt tulnud tulu, mis kuulub maksustamisele, tuleb see ise sisestada.

Urbeli sõnul soovivad nad eeltäitmisega muuta tulude deklareerimist inimestele veelgi kiiremaks ning mugavamaks. Samas ei kaota see inimese enda vastutust, sest eeltäidetud osad tuleb kindlasti üle kontrollida ning vajadusel muuta. Näiteks unustatakse tema sõnul tihti kontrollida, kas kõik koolituskulud on eeltäidetud või läheb meelest, et oma eluasemelaenu intresside info peab inimene ise pangast Maksu- ja Tolliametisse saatma.

Enammakstud tulumaksu või osa sellest saab suunata soovi korral annetuseks

Teist aastat järjest saab inimene soovi korral oma enammakstud tulumaksu või osa sellest suunata annetuseks. Valida saab heategevuslike ühingute seast kuni kolm annetuse saajat. Küll aga tasub tähele panna, et pärast deklaratsiooni kinnitamist tehtud annetust enam tagasi küsida ei saa.

Samuti on võimalik jätta enammakstud tulumaks ettemaksukontole maamaksukohustuse katteks.

MTA asub enammakstud tulumaksu tagastama alates 26. veebruarist neile, kes deklareerisid oma tulud elektrooniliselt ja 19. märtsist paberil deklaratsiooni esitajatele. Kui inimesel tuleb tulumaksu juurde maksta, siis selle tasumise tähtaeg on 1. oktoobril.

Oodata on enam kui 750 000 deklaratsiooni esitamist, eelmisel aastal tagastas MTA enammakstud tulumaksu 189 miljonit eurot, inimestel tuli tulumaksu juurde tasuda kokku 58 miljonit eurot.

Oluline teada

•Tulude deklareerimine algab 15.02. Deklaratsiooni esitamise tähtaeg on 30. aprill.

•Enammakstud tulumaksu hakatakse tagastama alates 26.02 elektrooniliselt tulu deklareerinutele ja alates 19.03 paberil deklaratsioonide esitajatele.

•Juurdemaksmisele kuuluva tulumaksu tasumise ja enammakstud tulumaksu tagastamise tähtaeg on 1.10.

•Maksuvaba tulu saab aastas kasutada kuni 6000 eurot. Aastatulu kasvades 14 400 eurolt 25 200 euroni väheneb maksuvaba tulu vastavalt valemile 6000 – 6000 ÷ 10 800 × (tulu summa – 14 400).

•MTA teenindusbüroodes on esimestel nädalatel oodata pikki järjekordi ja koroonaviiruse tõkestamiseks tuleb oodata õues. Seepärast ei soovita MTA esimestel nädalatel deklareerima tõtata. Büroosse tulles tuleb kanda maski.

Peamised muudatused tuludeklaratsiooni esitamisel

•Deklaratsioonis on eeltäidetud andmed kinnisvara müügi kohta juhul, kui see MTA hinnangul võib kaasa tuua maksukohustuse. Samuti on metsateatiste põhjal eeltäidetud metsatehingute info.

•Lapsevanema tuludeklaratsioonis arvesse võetavat lapse maksuvaba tulu vähendatakse lapse aastatulu võrra. Lapse aastatulu hulka arvatakse ka äriühingult saadud dividendid ja muud väljamaksed. Lapse aastatulu hulka ei loeta lapse saadud toitjakaotuspensioni ja rahvapensioni toitja kaotuse korral. Alaealise eest esitab vajadusel tuludeklaratsiooni tema vanem või eestkostja.

•Eriolukorra ajal Töötukassast saadud töötasu toetus on deklaratsioonil eeltäidetud ja võib mõjutada maksuvaba tulu suurust.

•Metsamaterjali ja raieõiguse võõrandamise tulust võib maha arvata kuni 5000 eurot.

•Välisriigist tulu saamisel võetakse Eesti tulust mahaarvamisi arvesse sõltumata välisriigis saadud tulu osakaalust.

•Alates 1. 07. 2020 on laevapere liikme tasu maksustatav teatud tingimustel tulumaksuga 0%, selle arvel mahaarvamisi teha ei saa.

Allikas: Maksu- ja Tolliameti kodulehekülg

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700