Autor: Sekretär.ee • 4. märts 2021

Vältimatuteks juhtudeks: reisieelseks koroonaviiruse testiks aja ette broneerimine

Kuigi reisimine ei ole täna soovitatav, tuleb siiski ette vältimatuid olukordi. Arvestades erinevate välisriikide nõudeid, on reisijatel võimalik teha nii PCR-teste kui ka antigeeni teste.
Foto: Pexels

Enamik välisriike nõuavad aga riiki sisenemisel negatiivse koroonatesti ettenäitamist. Testi saab teha lennujaamas, Paldiski Põhjasadamas, Confido Meditsiinikeskuses ja kiirkliinikutest Lasnamäe Centrumis ja Nautica keskuses ning Tartu Lõunakeskuses, mis jäävad avatuks ka kaubanduskeskustele kehtestatud uute piirangute jõustumisel.

Confido testimispunktide kordinaator Liis Aderi sõnul tuleks reisieelse testi valimisel esmalt tutvuda sihtriigi nõuetega. Kui sihtriik aksepteerib antigeeni testi, siis selle tegemine on soodne ja kiire - tulemus saabub juba 30 minuti jooksul. Seega saab testi ära teha vahetult enne reisi algust lennujaamas või Paldiski Põhjasadamas.

„Tänu hiljuti kasutusele võetud uutele antigeeni testidele, sobib see testimisvõimalus ka lastele – poov võetakse nina eesmisest osast ja ei põhjusta suurt ebamugavust,” ütles Ader.

Tema sõnul tuleks testi tegemiseks kindlasti aeg ette broneerida, et vältida inimeste kogunemist testimispunkti järjekordades. „Testile pääseb ka ilma aega ette broneerimata, kuid sel juhul tuleb varuda kannatust ja aega, kuna vahetult enne lende või laevade väljumisi on testimise huvilisi alati palju. Äärmiselt oluline on testimispunktides kinni pidada 2+2 reeglist ning kasutada isikukaitsevahendeid,“ sõnas ta.

Koroonaviiruse antigeeni testid on parim vahend reisieelseks testimiseks neile, kes vajavad COVID-19 haiguse välistamist reisimiseks riikidesse, kus aktsepteeritakse antigeeni testi tulemust. Antigeeni teste saab teha lennujaamas, Confido Kiirkliinikutes ja Meditsiinikeskuses, samuti Paldiski Põhjasadamas.

Koroonaviiruse PCR-testi kasutatakse aga peamiselt patsientide puhul, kellel on koroonaviiruse sümptomeid või põhjust kahtlustada nakkust pärast kokkupuudet viiruse kandjaga. Samas sobib PCR-test ka tõendamaks, et reisija ei kanna COVID-19 viirust. Kui enamasti võetakse proov vatipulga abil ninaneelust, siis lapsed ja noored kuni 18. eluaastani saavad PCR-testi proove anda ka kurguloputusvedelikust. Reisimise eelseid PCR-teste saab teha Confido Kiirkliinikutes, nakkuse tuvastamiseks tuleb aga minna Töökoja 1 asuvasse testimispunkti.

Oluline teada!

Riigid, mis aktsepteerivad nii PCR kui ka antigeeni teste:

•Soome - 72h enne riiki saabumist

•Leedu - 48h enne riiki saabumist

•Saksamaa - 48h enne riiki saabumist

•Austria - 72h enne riiki saabumist

•Rootsi - 48h enne riiki saabumist

•Norra - 24h enne lennu väljumist

•Suurbritannia - 72h enne lennu väljumist

•Holland - Nõutavad nii PCR kui antigeeni test, PCR 72h enne riiki saabumist, antigeen 4h enne lennu väljumist.

•Taani - 24h enne riiki jõudmist otselennu korral või enne esimese lennu väljumist

•Itaalia - 48h enne riiki saabumist

•Sloveenia - 48h enne riiki saabumist

•Tšehhi - 24h enne lennu väljumist

•Ameerika Ühendriigid - 72h enne lennu väljumist

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700