Autor: Personaliuudised.ee • 29. august 2023

Naiste ja meeste erinev palgaootus hakkab silma juba praktikatasu tasandil

Suvi tähendab paljudele noortele praktikat erialasel tööl. SEB korraldatud uuringust selgus, et vähe on neid, kellele pole praktikatasu oluline. Naiste ja meeste erinev palgaootus hakkab silma aga juba praktikatasu tasandil ja edaspidi see vaid süveneb.
Foto: Pixabay.

Ligi pool (46%) SEB korraldatud uuringus osalenutest leidis, et praktika eest saadav tasu – kui töötada täistöökohaga – võiks olla minimaalne netopalk ehk seaduse kohaselt 689,92 eurot. Üle veerandi vastanutest (28%) on aga arvamusel, et praktika netotasu võiks olla üle 1000 euro.

Tasu osas oli väike erinevus nii vanuserühmade kui ka sugude vahel. Nimelt leidis 32% ehk pea kolmandik uuringus osalenud meestest, et praktika tasu võiks olla 1000 eurot kätte, samas kui naiste puhul oli selline ootus 24% vastanutest.

Kui teistes vanuserühmades jäi sama näitaja alla 30%, siis 18–29-aastaste seast leidsid 34% vastanutest, et praktika eest saadav netotasu võiks olla 1000 eurot. Praktikatasu ei pidanud oluliseks vaid 9% uuringus osalenutest.

Tasustatud praktika motiveerib noori rohkem

SEB personali ja koolituse divisjoni direktori Margit Pugali sõnul on mõistetav, et täistööajaga praktika eest soovitakse tasu. „Reeglina pakuvad ettevõtted praktikakohti suvel. See on samas ka ainus aeg, millal tudengid saavad ja eelistavad täiskohaga töötada, et saada väärtuslikke töökogemusi ning teenida iseseisvalt raha. Lisaks eelnevalt mainitule on tasustatud praktika puhul kõrgem ka noorte motivatsioon ning seeläbi võimalus saada päris töötamise kogemus. Huvitav on märkida, et juba praktika oodatava tasu puhul hakkab silma erinevus naiste ja meeste ootuste vahel, mis tööturule sisenedes tihtipeale veelgi suureneb,“ selgitab Pugal.

Kuigi 9% uuringus osalenutest ei pidanud praktika tasu oluliseks, oli ka neid, kes jätsid erialase praktika sooritamata, sest pakutud praktikakohad olid tasustama – nii väitis 7% vastanutest. Põhitöö kõrvalt polnud aega erialast praktikat sooritada 11% vastanutest.

Lisaks tasule on ka võimalus osaleda innovatsiooniprogrammis

Juba kuuendat aastat järjest on noortel võimalus osaleda SEB Youth LAB tasustatud praktikaprogrammis. Tänavu osales praktikal 25 Eesti noort, kelle brutotasu täistööaja eest oli 1000 eurot kuus.

Lisaks igapäevastele tööülesannetele astusid noored rahvusvahelises innovatsioonilaboris kord nädalas alustava ettevõtte kingadesse ning otsisid lahendusi tuleviku väljakutsetele. Programmist võttis osa ka kuus Eesti Energia praktikanti eesmärgiga ühendada jõud innovaatiliste lahenduste väljatöötamisel.

SEB ja Eesti Energia koostöös valmisid nii-öelda kõik ühes paketid, mis aitavad lihtsustada ettevõtete üleminekut elektriautode kasutamisele. Unikaalse lahendusena töötati välja pakkumine, mis sisaldab Enefit Volti laadimis- ja SEB finantslahendust, personaalset konsultatsiooni, laadimissoodustust ning akuvahetust elektriauto jääkväärtuse tõstmiseks. Erilahendusena lõi lisaväärtuse ka kliendikalkulaator, mille abil elektriauto kogukulu välja arvutada.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700