Autor: Taili Järva ja Terje Kaasik, BDO Eesti • 12. märts 2024

Pööra puhkusetasu töötaja hüveks, kasutades ausat valemit

Kuidas arvutada puhkusetasu, millised on erinevad meetodid ja kuidas töötajat puhkusetasuga motiveerida, selgitavad asjatundjad.
Foto: Pixabay.

Puhkusetasu makstakse hiljemalt eelviimasel kalendaarsel tööpäeval enne puhkuse algust, kui tööandja ja töötaja ei ole kokku leppinud teisiti ( TLS § 70 lg 2 ). Töölepingu lõppemisel on tööandja kohustatud hüvitama töötajale kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse päevad rahas ( TLS § 71 ). Tööinspektsiooni seisukohast lähtuvalt makstakse töötajale kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse päevad välja kahe komakoha täpsusega.

Kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse kompensatsiooni tasu arvestamisel kasutatakse keskmist kalendripäevatasu.

Vastavalt valitsuse määrusele „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord“ arvutatakse puhkusetasu kas töölepingus kokkulepitud töötasu säilitamise meetodil või kuue eelmise kalendrikuu keskmise kalendripäevatasu alusel. Vajaduse tekke kuuks loetakse alati kuud, kuhu langeb eelviimane tööpäev enne puhkuse algust ning mille töötasu on töötajale sissenõutavaks muutunud, st kokkulepitud palgapäevad on saabunud.

Arvestada tuleb, et sissenõutavaks muutuvad tasud alles kesköö saabumisel, seda isegi siis, kui töötasu väljamaks võis olla keskpäeval.

Kokkulepitud töötasu säilitamise meetod

Puhkusetasu arvestamisel kasutatakse kokkulepitud töötasu säilitamise meetodit juhul, kui töötajale maksti arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu eest muutumatu suurusega töötasu (sh ka kokkuleppelisi lisatasusid). See tähendab, et arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuuel kuul ei ole toimunud lepingulisi töötasu muudatusi.

Puhkusel ja/või haiguslehel oldud aega ei arvestata töötasu muudatuste alla. Puhkusetasu suurus töötasu säilitamise meetodil leitakse jagades lepingujärgse töötasu suuruse antud kuu normtööpäevade arvuga ning korrutades saadud tulemuse puhkuse kestvuse perioodi jäävate tööpäevade arvuga.

Puhkusetasu keskmise kalendripäeva alusel

Kui puhkusetasu arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu jooksul oli töötajal töötasu muudatusi ning tehtud töö eest boonustasude väljamakseid, siis tuleb puhkusetasu arvutada keskmise kalendripäevatasu alusel.

Keskmise kalendripäeva tasu leidmiseks liidetakse ühelt poolt kuue kuu töötasud (töötatud aja eest saadud tasud) ning teiselt poolt kuue kuu kalendripäevade arv. Kalendripäevadest lahutatakse maha mittetöötatud aja kalendripäevad (nt puhkusel, haiguslehel jm töölt eemal oldud aja kalendripäevad). Kalendripäevade hulka ei arvestata ka riigi- ja rahvuspühasid. Saadud kuue kuu tasude summa jagatakse kuue kuu kalendripäevade summaga. Saadud jagatis on keskmine kalendripäevatasu, mis korrutatakse puhkuse kestvuse kalendripäevade arvuga. Nii kujunebki puhkusetasu kuue eelnenud kuu keskmise kalendripäevatasu alusel.

Juhul, kui puhkusetasu on välja makstud, kuid nende tasude arvutamise vajaduse tekke eelnenud kuue kuu töötasus tehakse hiljem muudatusi (nt makstakse töö eest tehtud boonustasusid eelnevate perioodide eest või toimub töötasu suurenemine), siis määruse järgi ei tule puhkusetasu ümber arvestada.

Juhul, kui tööandja ei maksa puhkusetasu õigeaegselt või ei pea kokkuleppest kinni, tekib töötajal õigus nõuda viivitusintressi ehk viivist. Viivist hakatakse arvestama kohustuse sissenõutavaks muutumise hetkest (seadusest tulenevast või kokkulepitud hetkest) ja kuni kohase täitmiseni (VÕS § 113 lg 1).

Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord määratleb, kuidas on õige seaduse alusel põhipuhkust arvestada. Seejuures võib tööandja alati rakendada arvutusmeetodit, mis annab töötaja jaoks soodsama tulemuse. See tähendab, et kuigi ettevõte peaks töötajale puhkusetasu arvestama kuue kuu keskmise tasu alusel, võib ettevõte töötajale töötasu säilitada, kui see tuleb soodsam (või vastupidi).

Iga ettevõtte hingeelu on väga erinev. Sellegipoolest on näha, et tööandjad on enamasti valinud just viimase variandi, pakkudes oma töötajatele ühe hüvena kasulikumat puhkusetasu arvestamise meetodit. Lisaks ka puhkusetasude ümberarvestusi, kui esineb preemiate, boonuste jm tehtud töö eest saadud tasude väljamakseid eelmiste perioodide eest.

Artikkel on ilmunud teemaveebis Palgauudised.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700