Autor: Tööelu.ee • 14. mai 2024

Alaealise tööle võtmisel tuleb olla eriti tähelepanelik

Alaealisteks loetakse kõiki alla 18-aastaseid isikuid. Kuna alla 18-aastastel isikutel on piiratud teovõime, siis kohalduvad nendele ka piirangud iseseisvalt tehinguid teha. Üheks võimalikuks tehinguks võib olla ka töölepingu sõlmimine, mis eeldab alaealise seadusliku esindaja nõusolekut. Seega, võttes tööle alaealist töötajat, on tööandjal vaja suhelda kahe inimesega. Nii alaealise enda, kui ka tema esindajaga, kelleks on üldjuhul lapsevanem.
Foto: Pixabay

1 septembrist 2022 jõustus töölepingu seaduse muudatus, mille kohaselt ei pea tööandja 13-14 aastaseid alaealisi töötamise registris enam registreerima kümme päeva enne tööle lubamist. Nende osas piisab kande tegemisest hiljemalt tööle asumise hetkest. Endiselt on kohustus 7-12 aastase alaealise osas, kes tuleb töötamise registrisse kanda kümme tööpäeva enne tööle asumist. Tööandja peab töötamise registrisse kandma andmed alaealise seadusliku esindaja nõusoleku, alaealise töötingimuste, sealhulgas töö tegemise koha ja töökohustuste ning koolikohustuslikkuse kohta. Juhul, kui registrisse kandmisest kümne tööpäeva jooksul tööinspektor tööandjaga ühendust ei võta, võib alaealise tööle lubada.

Mis puudutab nooremaid lapsi, siis alla 7-aastastel lastel on töötamine töölepingu seaduse alusel keelatud. Kui on vajadus kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevusse kaasata alla 7-aastast last, soovitame tellijal sõlmida kirjaliku kokkuleppe lapsevanemaga või lapse eestkostjaga, milles vanem kinnitab, et laps soovib projektis osaleda. Tuleb arvestada, et alla 7-aastasel lapsel on igal ajal õigus keelduda projektis osalemisest ning sellega ei tohi kaasneda leppetrahvi ega muid sanktsioone.

Kui rääkida töö sisust, siis lapsed ja noored võivad teha ainult neid töid, mis on neile jõukohased ega ohusta nende elu ja tervist. 7-12 aastaste alaealiste osas hindab seda tööinspektor, kuid 13-aastaste ja vanemate alaealiste sobivust mingi töö tegemisel peavad hindama nii tööandja kui ka alaealise seaduslik esindaja. Juhul, kui tekib kahtlusi tööülesannete sobivuse kohta, võib alati küsida nõu Tööinspektsioonist.

Olulise aspektina tuleb välja tuua, et alaealine töötaja ei tohi teha tööd üle temale ettenähtud tööaja. Sõltuvalt vanusest või koolikohustuslikkusest on lubatud tööaeg erinev. Koolikohustus kestab põhihariduse omandamiseni või 17-aastaseks saamiseni. 7–12-aastane tohib töötada 2 tundi päevas ja 12 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul õppeveerandi kestel väljaspool kooliaega ning 3 tundi päevas ja 15 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul koolivaheajal. 13–14-aastane või vanem koolikohustuslik töötaja võib teha tööd 2 tundi päevas ja 12 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul õppeveerandi kestel väljaspool kooliaega ning 7 tundi päevas ja 35 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul koolivaheajal. Ükski alaealine ei tohi teha ületunnitööd ega töötada ööajal. Koolikohustuslik alaealine ei tohi teha tööd enne koolipäeva algust, ega töötada rohkem kui pool igast koolivaheajast.

Alaealise töötaja palkamisel peab tööandja arvestama veel piiranguga, et alaealist töötajat ei saa tööandja ühepoolselt saata lähetusse.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700