Autor: Jaana Ojakäär, Loovuskohvik.ee koolitaja • 5. juuni 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

14 soovitust: ajajuhtimise parimad nipid

Teadlikult end ajas juhtides saame kõik olulise oma päevaplaani mahutada ning tunneme rõõmu igapäevastest saavutustest ja edusammudest. Loovuskohvik.ee koolitaja Jaana Ojakäär jagab väärt nippe, kuidas seda teha.

- Ära venita hommikuse tõusmisega. Tõuse hommikul üles endaga kokkulepitud ajal.- See on esimene sõnum iseendale, et pean endale antud lubadustest kinni ja aitab seeläbi ka eneseusaldust kasvatada.“Kui kaotad hommikul ühe tunni, siis otsid seda õhtuni.”

Loo endale sobiv päeva- ja nädalarütm.- Organismi harjutamine kindlal ajal midagi tegema (nt sööma, magama) aitab kokku hoida ümberlülitumiseks kuluvat energiat ja aega. Enda jaoks tüütute ülesannete tegemine (nt koristamine, poeskäik, remont) kindlal nädalapäeval, hoiab kokku aega venitamise ja vabanduste otsimise pealt.

- Kui Sul on vaja mingi olulise projektiga tegeleda, siis tee endale “MAD - (Massive Action Day) päev”- kus tegeled ainult ühe asjaga. Vajadusel lülita välja telefon ja palu, et Sind ei segataks. Varusta end eelnevalt kõige vajalikuga, mida selle töö tegemiseks vajad.

Efektiivne töörütm on keskenduda järjest 45 minutit- ja siis teha 5 minutiline paus. Kolmas paus tee veidi pikem – 15 minutit ja jätka siis taas tööga. Pane endale timer- , et Sa ei peaks kella jälgima. Hea võimalus on näiteks online timerit- kasutada: http://www.timeanddate.com/timer/

- Vaheta tegevust enne, kui end ära kurnad. Vaheldus mõjub värskendavalt.- Kui mõte probleemi kallal töötamisest puhkab, siis saab samal ajal alateadvus lahenduste leidmisele häälestuda.

Puhka!- Kui tunned, et oled tööga “surnud punktis,” siis võta aeg maha ja lõõgastu, puhka. Puhkusehetkel võib Sulle ootamatult ka hea lahendus pähe tulla.

Õpi tundma oma ajatsoone.- Inimese erksus muutub päeva jooksul, mõned on tegusamad hommikuti, mõned õhtul. Jälgi nädala jooksul enda energiataset erinevatel kellaaegadel. Tegevuste kavandamine oma ajatsoonidele vastavalt hoiab kokku kohanemiseks kuluvat energiat ning parandab tulemusi kuni neljandiku võrra.

Vali tähtsaima jaoks parim aeg.- Tee igaks päevaks nimekiri asjadest, millega tahad hakkama saada. Jaota need kategooriatesse: olulised, vähemolulised ja pisiasjad (nt A, B ja C kategooria). Tee kõige olulisemad ära ajatsoonis, mil tunned end kõige erksamalt ja mil sind ei segata (nt kui oled hommiku inimene, siis planeeri need hommikusse).

Keskendu põnevale ja motiveerivale.- Kavanda järgmisesse päeva juba eelmisel õhtul mõni selline tegevus, mis Sind uut hommikut ootama paneb (põnev töölõik, huvitav hobi, erutav kohtumine, pereüritus vms). Kunstnik Salvador Dali armastas ärgata enesesisendusega: “Ärka üles, sind ootavad suured teod!” Päeva lõpus lase päev silme eest läbi ja tunnusta end selle eest, millega oled päeva jooksul rahule jäänud.

Õpi kasutama väikeseid ajavahemikke.- Ooteaeg, mis võib tekkida kohtumiste vahel või vajalikku infot oodates, võib olla väga produktiivselt kasutatud. Kavanda sellisteks hetkedeks erinevaid pisiasju, mis saad ooteajal ära teha: tee kokkuvõtteid, kavanda uusi visioone ja plaane. Hoia kaasas endaga oma ideemärkmikku, kuhu uusi ideid kirja panna.

Ole valiv.- Tee seda, mis tõesti on oluline. Küsi tegevuste juures, kas see aitab mul püstitatud eesmärke saavutada? Mida ma selle teoga loon? Õpi eristama olulist ebaolulisest!

Ära muretse!- Muretsemine on kõige efektiivsem aja raiskamise viis.

Õpi ütlema “EI”- , kui Sa ei jõua ega suuda, ära võta endale üleliigseid kohustusi. Ning ära tunne sellepärast süüd!

Kavanda oma kalendrisse “aknad.”- Jäta igasse päeva sellist aega, kuhu Sa midagi ei planeeri, sest ikka tuleb ette ootamatusi, millega seda täita või jääb see Sulle mõnusaks puhkamishetkeks ja oma lemmiktegevustega tegelemiseks.

Suhtu ajaplaneerimisse rõõmuga ja naudi juhi rolli oma päevade kujundamisel ja heast planeerimisest kasvavat vaba aega.

* Artikkel on inspireeritud raamatutest “Stressi teejuht. Kuidas saada lahti liigsest pingest?” ja J. Wolff: “Creativity NOW!”

Loe lisaks www.loovuskohvik.ee.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700