Distsiplinaarvastutus ja karistamine kehtib üksnes avalikus (riigi- ja kohaliku omavalitsuse) teenistuses oma teenistuskohustusi rikkunud ametnikele.
Avalikus teenistuses on eriteenistusi, kus distsiplinaarvastutus on üksikasjalikumalt reguleeritud eriseadustes distsiplinaarmäärustikega (nt kaitseväeteenistus).
Ametnike distsiplinaarvastutust reguleerivad avaliku teenistuse seaduse (ATS) §-d 84–89. Ametniku distsiplinaarvastutusele võtmisel kohaldatakse töötajate distsiplinaarvastutuse seaduse (TDVS) sätteid ATS-i §-s 87 esitatud erisustega.
Distsiplinaarsüüteod on:
* teenistuskohustuste süüline täitmata jätmine, teenistuses viibimine ebakaines olekus või muu mittenõuetekohane täitmine
* ametiasutusele süüline varalise kahju tekitamine või niisuguse kahju tekkimise ohu süüline loomine
* vääritu tegu, s.o süüline tegu, mis on vastuolus üldtunnustatud kõlblusnormidega, ametnikule esitatavate eetiliste nõuetega või diskrediteerib ametnikku või ametiasutust, sõltumata sellest, kas niisugune tegu pandi toime teenistuses või väljaspool teenistust.
Karistamisele peab eelnema süüteo tõendite kogumine ja analüüsimine, teo sooritaja ja süü selgitamine. Süü selgitamise levinud viise on seletuse (seletuskirja) võtmine ametnikult, keda peetakse süüteos süüdi. Distsiplinaarkaristuse võib määrata seletust nõudmata, kui süütegu on tõendatud muude tõenditega (üldjuhul on seletuse andmisest keeldumine omakorda karistatav). Distsiplinaarkaristuse valik ei tohi olla ilmses vastuolus süüteo raskuse, toimepanemise asjaolude ning töötaja varasema käitumisega. Iga süüteo eest määratakse üks karistus.
Ametnikele määratavad distsiplinaarkaristused on:
* noomitus
* rahatrahv mitte üle ametniku kümnekordse päevapalga
* teenistusest kõrvaldamine palga maksmise peatamisega mitte kauemaks kui kümneks järjestikuseks graafikujärgseks tööpäevaks
* üleviimine madalamale palgaastmele kuni kolme astme võrra mitte kauemaks kui üheks aastaks
* teenistusest vabastamine ATS-i § 118 järgi.
Loe distsiplinaarkaristuse määramisest ja vormistamisest pikemalt Äripäeva „Juhiabi käsiraamatust“, mida saab tellida SIIN.
Autor: Hille Raud, Urve Vilk