Lugeja küsib: kas proovipäeva eest peab saama tasu?

Tööinspektsiooni Põhja inspektsiooni jurist vastab uues rubriigis "lugeja küsib-jurist vastab" töösuhete valdkonna ja töökeskkonda puudutavatele küsimustele. Küsimuste-vastustega puudutatakse tööseadusandluse probleemseid teemasid ning antakse selgitusi infotelefonile laekunud enamlevinud küsimustele.

Küsimus: Käisin proovipäeval ning hoolimata sellest, et olin teistest töötajatest silmnähtavalt parem ja sooritasin kõik ülesanded 100% , lisaks sellele aitasin ka teisi pidevalt jne. saadeti mulle e-kiri, et just proovipäeva alusel otsustati, et ma ei saa tööle. See oli suur üllatus, sest olin tööle saamises täiesti kindel (pigem alahindan end tavaliselt, kuid seekord ei jäänud ühtki kahtlusmomenti).
Olin tööl kokku umbes 10,5h .
1) Kas mul on õigus nõuda konkreetset selgitust mille pärast mind tööle ei võeta?
2) Kas tööandja on kohustatud mulle proovipäeva töötundide eest maksma?

Vastus:

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 1 lg 2 eeldab, et kui isik teeb teisele isikule tööd, mille tegemist võib vastavalt asjaoludele oodata üksnes tasu eest, et tegemist on töölepinguga.

Vaatamata sellele, et TLS § 4 lg 2 kohustab pooli töölepingu sõlmimiseks kirjalikult, loetakse tööleping sõlmituks ka tööleasumise faktiga, vaatamata kirjalike kokkulepete puudumisele.

Kui tööandja püüab väita, et pooltel oli teistsugune kokkulepe (nn „proovipäev“, käsundusleping või töövõtuleping), peab ta seda vaidluse korral suutma tõendada.

Töötaja „proovimiseks“ on töölepingu seaduses ette nähtud katseaega, mis võib kesta kuni neli kuud.

Töölepingu seaduse paragrahvi 28 teine lõige sätestab tööandja kohustused. Muuhulgas on tööandja kohustatud kindlustama töötaja kokkulepitud tööga ning andma selgeid ja õigeaegseid korraldusi ning maksma töö eest töötasu kokkulepitud tingimustel ja ajal.

Lisaks sätestab TLS § 28 lg 2 p 12, et tööandja on kohustatud andma töötaja nõudmisel andmeid temale arvutatud ja makstud või maksmisele kuuluva töötasu kohta ning muid töötajat või töösuhet iseloomustavaid teatisi.

TLS § 29 lg 2 täpsustab, et kui töötajale lepingu järgi makstava töötasu suurust ei ole kokku lepitud või kui kokkulepet ei suudeta tõendada, on töötasu suuruseks kollektiivlepingus ettenähtud, selle puudumisel sarnase töö eest sarnastel asjaoludel tavaliselt makstav tasu.

Tuginedes eeltoodule on töötajal õigus nõuda tööandjalt töösuhet iseloomustavaid andmeid ja selgitust, miks ta antud kohale ei sobinud ja tehtud töö eest töötasu.

Kui tööandja töötaja nõudeid ei rahulda, on võimalus pöörduda töövaidlusorganisse – töövaidluskomisjoni või kohtusse - töölepingulise suhte tunnustamise, saamata töötasu ja töötamist puudutavate andmete esitamise nõuetega.

 

 

 

Osale arutelus

 • Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara