21. märts 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kasutuslepingute alusel saab kasutusse anda kõiki esemeid

Lisaks võõrandamislepingutele on VÕS-i eriosas käsitletud ka lepinguid, mille alusel on kasutusse andja kohustatud andma kasutajale eseme kasutus- ja valdusõiguse, ehk kasutuslepinguid.

Kasutuslepingute alusel kasutatakse kindlal perioodil õiguspäraselt tasu eest või tasuta asju või õigusi.

Pärast kasutusperioodi lõppemist või lepingu lõpetamist on kasutaja kohustatud kasutusse võetud asja kasutusse andjale tagastama.

Võlaõigusseaduse eriosas on käsitletud kasutuslepingutena näiteks tasuta kasutamise, üüri-, rendi-, litsentsi-, liisingu- ja laenulepinguid.

Kasutuslepingute alusel saab kasutusse anda kõiki esemeid. See tähendab, et kasutuslepingute objektiks võivad olla asjad, õigused ja muud hüved. Näiteks üürilepingu alusel saab kasutusse anda asju (nt eluruume), litsentsileping on suunatud ennekõike õiguste kasutusse andmisele (nt tarkvara).

Kasutuslepingud võivad olla tasulised ja tasuta, samuti tähtajalised või tähtajatud.

Tasuliste lepingute korral peab kasutaja maksma kasutusse andjale tasu isegi juhul, kui tasu maksmises ei ole osalised kokku leppinud.

Kasutuslepingust lähemalt „Juhiabi käsiraamatus“.

Autor: Andres Õige, Urve Vilk

Jaga lugu
Sekretar.ee toetajad:
Liina LeitenSekretar.ee ärijuhtTel: 51 84 004
Cätlin PuhkanSekretär.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700