Elukaaslased võtavad koos kaalus juurde

Kindlasti oled kuulnud lugusid sellest, et enne abielu olin kena ja sale kuid nüüd olen näe paksuks läinud! Nüüd on leidnud tõestust väide, et ka abielupaari kehakaalud on omavahel seotud. Võimalike põhjuste üle on palju spekuleeritud, kuid midagi kindlat ei oska hetkel keegi väita, kirjutab kaaluabi.ee.

Ajakirja Obesity korraldatud uuring näitas, et esimese kahe kooseluaasta jooksul võtavad mõlemad abikaasad märkimisväärselt juurde. Uuringu käigus jälgiti mitme aasta vältel 6949 isiku kaalu ja perekondlikku seisu ning avastati, et abiellunud või ka lihtsalt kokku kolinud paarid võtsid kaalus juurde protsentuaalselt varasemast rohkem. Sest kooselu tõi kaasa kaloririkkad toidud ja füüsilise aktiivsuse vähenemise. Sama uuringu tulemusena leidis kinnitust ka asjaolu, et lahutusele või lahku kolimisele järgnes järsk kaalulangus kahe aasta jooksul.

The American Journal of Preventive Medicine on teinud samalaadse uuringu ainult naistega. Tulemused aga olid kokkuvõtlikult samad - üksikud naised kosusid abielunaistest vähem. Täpsemalt rääkides aga: kümne aasta jooksul jälgiti kuue tuhande austraallanna kaalukõikumisi ning selgus, et 65 kilo kaaluv naine võttis kümne aasta jooksul juurde:

• peaaegu kümme kilo, kui tal oli lastega pere,
• umbes seitse kilo, kui tal lapsi polnud
• kõigest viis kilo, kui tal polnud ei meest ega lapsi.

Uuringu autorid tõdesid, et laps kasvatab märkimisväärselt ülekaalulisuse riski naiste seas, kuid negatiivne efekt on ka teistel kooseluga kaasnevatel elustiili muutustel.

Põhjused teadmata

Keegi ei tea täpselt, miks kooselu naiste kaalul kasvatab. Lisakilod raseduse perioodil pole siin kindlasti ainsaks faktoriks. Populaarse arusaama kohaselt ei püüa oma kaaslase leidnud inimesed iga hinna eest head välja näha. Teine levinud seisukoht väidab, et abielunaised elavad aktiivsemat sotsiaalelu, mis tähendab muude kohustuste hulgas ka perioodilist väljas einestamist.

Tuntud dietoloog Danielle Omar on New York Times'is öelnud: „Abielupaaridel on halb komme eine kõrvale alkoholi tarbida ning lõpetada söögikord magustoiduga.“ Abielunaised söövad oma meestega võrdse koguse toitu, kuigi nende keha lepiks ka vähemaga. Abielupaaridel on ka tavaks kodus korralik einelaud katta. Lisaks levivad paaride seas veidrad põhimõtted, mille kohaselt abikaasa toidetakse meelega, et teda vähem atraktiivseks muuta. Unustada ei maksa ka pereeluga kaasnevat stressi, partnerite erinevaid toitumisharjumusi, vanusega aeglustuvat ainevahetust, ravimite negatiivset mõju ning kõiki pisiasju, mis kokkuvõttes lisavad kaalule otsa lisakilosid.

Mis aga juhtub, kui üks kaasadest soovib lisakilodest vabaneda? Lihtne tõde: eeskuju on nakkav. Ameerika teadlase Amy Gorini uuring tõestas, et ühe kaasa soov kaalust alla võtta, mõjub positiivselt mõlemale. Peamine muutus toimub kõrge kalori- ja rasvasisaldusega toitude arvelt. Kaal kaob justkui iseenesest, kuna süüakse tervislikumalt. Muide, Gorini teine uuring näitas, et üllataval kombel võib kaalulangetaja partner langetajast hoopis enam kaalus alla võtta!

 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Kaaluabi. ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara