27. juuni 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mida tuleb teada raamatupidamises varudest?

Iga majandusaasta lõpul vaadatakse kriitiliselt üle varude nimekiri, et teha kindlaks, kas varud on riknenud, kauaks lattu seisma jäänud ja turuhind on langenud või ei leita enam mõistliku aja jooksul ostjat.

Raamatupidamise toimkonna juhendi (RTJ) 4 § 6 kohaselt on varud varad:

* mida hoitakse müügiks tavapärase äritegevuse käigus

* mida toodetakse müügiks tavapärase äritegevuse käigus

materjalid või tarvikud, mida tarbitakse tootmisprotsessis või teenuste osutamisel.

Varude arvestus jaguneb suuremateks rühmadeks:

* tooraine ja materjal

* lõpetamata toodang

* valmistoodang

* müügiks ostetud kaubad

* ettemaksed varude eest.

Varusid hoitakse tavaliselt laos. Kasutatakse laoarvestuse tarkvara ja peetakse analüütilist arvestust iga tooraine, materjali, toodangu ja kauba kohta. Materiaalsete varude arvele võtmise ja säilimise eest vastutavad selleks määratud isikud.

Varud võetakse arvele soetusmaksumuses, mis koosneb ostukulutustest, tootmiskulutustest ja muudest kulutustest, mida on vaja varude viimiseks nende olemasolevasse asukohta ja seisundisse.

Soetusmaksumus on vara omandamise või töötlemise ajal vara eest makstud raha või üleantud mitterahalise tasu õiglane väärtus.

Varusid kajastatakse majandusaasta lõpul soetus­maksumuses või neto realiseerimisväärtuses, sõltuvalt sellest, kumb on madalam.

Neto realiseerimisväärtus on toote hinnanguline müügihind tavapärase äritegevuse käigus, millest on maha arvatud hinnangulised kulutused, mida on vaja toote müügivalmidusse viimiseks ja müümiseks.

Iga majandusaasta lõpul vaadatakse kriitiliselt üle varude nimekiri, et teha kindlaks, kas varud on riknenud, kauaks lattu seisma jäänud ja turuhind on langenud või ei leita enam mõistliku aja jooksul ostjat. Varude allahindlus tehakse tavaliselt inventuuri lõpus ja kajastatakse aruandeperioodi kuluna. Kui varem allahinnatud varude neto realiseerimisväärtus hilisematel perioodidel taas tõuseb, tuleb varasem allahindlus tühistada.

Tooraine ja materjal on laovara, mida toodetakse ise või ostetakse sisse ning kasutatakse tootmises.

Lõpetamata toodang on tootmisprotsessi vara, pooleliolev toodang.

Valmistoodang on lõpetatud toodang, mis on laos ja ootab müümist.

Müügiks ostetud kaubad on tavaliselt edasimüügi eesmärgil soetatud kaubad laos.

Ettemaksed varude eest on tarnijatele tehtud ettemaksed kauba, materjali ja tooraine jms eest. Vara, mis pole veel äriühingusse jõudnud.

Varudest loe pikemalt Äripäeva „Juhiabi käsiraamatust“.

“.

Autor: Urve Vilk, Evi Kikas

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700