Autor: Rivo Sarapik • 24. oktoober 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Liigne enesekindlus võib varjata madalat enesehinnangut

Võib paista, et nartsissist armastab iseend, kuid värskest uurimusest selgub, et ülienesekindel kest võib viidata hoopis sügavat alaväärsustunnet.

Uuringu andmetel räägivad nartsissistid tõenäoliselt psühholoogidele, et on endaga rahul. Kui psühholoog aga paneb nad uskuma, et rääkija on ühendatud valedetektoriga, tuleb päevavalgele tõde ning nartsissistid tunnistavad madalat enesehinnangut, vahendas livescience.com.

Kõrge nartsissismi tasemega inimesed võivad enda enesehinnangut võimendada, kommenteeris uuringu läbiviija Lääne-Carolina ülikooli psühholoog Erin Myers. "Teisisõnu, nad ei pruugi ise uskuda, et on nii suurepärased, kui väidavad end olevat."

Kuigi nartsissism on peamiselt tuntud kui isiksusehäire – ekstreemne enesearmastus, võib antud joon mingil määral ka vaimselt tervetel inimestel avalduda. Nartsissismi tugevamal esinemisel on inimesele omane märkimisväärne eneseimetlemine, kuid uuringud on jõudnud vastandlike tulemusteni, kas need positiivsed tunded on siirad või on see vaid fassaad.

Tõe väljaselgitamiseks pidi Myers koos kolleegidega veidi pettust kasutama. 71 naistudengil paluti täita küsimustik, mis mõõtis nende enesehinnangut ja nartsissismi taset. Hiljem öeldi osalejatele, et nende väidete tõesust kontrollitakse valedetektori abil ning naistele esitati küsimusi, millega nad pidid kas nõustuma või mitte.

"Mängisin uurija rolli ja kandsin alati valget laborikitlit. Läksime isegi nii kaugele, et kinnitasime mõnedele detektori seadmed külge. Tahtsime olukorra võimalikult usutavaks teha," selgitas Myers.

Tulemustest selgus huivtav tõsiasi - madala nartsissismi tasemega naiste puhul ei mänginud nö valedetektor mingit rolli enesehinnangust rääkimisel. Samas nartsissistlikumad naised väitsid end rohkem armastavat, kui nad arvasid, et valedetektor on välja lülitatud. Kui viimased uskusid, et uurija teab, mil nad tõtt räägivad, siis oli nende enesehinnang vastuste järgi märksa madalam.

Tulemused viitavad Myersi hinnangul sellele, et nartsissistid varjavad alaväärsustunnet.

"Nartsistid võivad end polsterdada enda tunded ja eneseväärtuse väitega, et meeldivad iseendale." Teine võimalus on, et seda tehakse teiste jaoks, alaväärsustunde varjamiseks.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700