Võõrandamislepingud ettevõtluses

Väikeettevõtluses kasutatakse mitmesuguseid lepinguid, mida reguleerib enamasti võlaõigusseadus. Võlaõigusseaduse üldosa sisaldab üldnorme, mida on võimalik kohaldada kõikidele lepingutele.

Näiteks üldosa sätteid saab lisaks võlaõiguslikele lepingutele kohaldada ka töölepingutele ja pärimislepingutele.

Võlaõigusseaduse eriosa sisaldab praktikas enam levinud lepingute regulatsioone, näiteks müügi-, faktooringu-, üüri- ja laenulepingu kohta. Võlaõigusseaduse eriosas käsitletud lepingusätted on jagatud rühmadesse, lähtuvalt lepingute olemusest. Näiteks VÕS-i teises osas on reguleeritud võõrandamislepinguid, mille eesmärk on asjade ja nendega seotud omandiõiguse üleandmine ühelt isikult teisele. Võlaõigusseadusest tulenevalt on võõrandamislepinguteks müügi-, kinke-, vahetus- ja faktooringuleping.

Võlaõigusseaduse eriosa ei esita lepinguliikide ammendavat loetelu. Enamasti on käsitletud kõiki täna­päeval tuntud ja enim kasutatavaid lepingu liike. Isikud võivad tugineda lepinguvabaduse põhimõttele ja sõlmida omavahel lepinguid, mida VÕS-i eriosas pole käsitletud.

Võlaõigusseaduse 2. osas “Võõrandamislepingud” §-des 208 kuni 270 on käsitletud üht praktikas levinumat lepingute gruppi, Lisaks võõrandamislepingutele on VÕS-i eriosas käsitletud ka lepinguid, mille alusel on kasutusse andja kohustatud andma kasutajale eseme kasutus- ja valdusõiguse, ehk kasutuslepinguid. Sageli sõlmitakse võõrandamislepinguid nende sisule mõtlemata. Näiteks poest toiduainete ostmisel sõlmivad äriühing ja tarbija müügilepingu.

Võõrandamislepingute ühine tunnus on eseme ja sellega seotud omandiõiguse üleandmine ühelt isikult teisele. Näiteks müüja peab müügilepingu alusel andma ostjale üle kindla asja ja sellega seotud omandiõiguse.

Võõrandamislepingutena käsitatakse VÕS-is ennekõike müügi-, kinke-, vahetus- ja faktooringlepingud. See loetelu on näitlik ja võõrandamislepingud võivad tuleneda ka teistest õigusaktidest ning lepinguosaliste kokkuleppest.

Loe lähemalt Äripäeva „Juhiabi käsiraamatust“.

Osale arutelus

 • Andres Õige, Urve Vilk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara