Seega antakse nimetatud lepingu alusel ühelt isikult teisele isikule üle raha või asja valdus- ja kasutusõigus. Asja kasutaja ei saa talle üle antud eseme omanikuks, vaid on üksnes kasutaja.
Seadusandja eristab VÕS 22. peatükis laenu- ja krediidilepingut. Laenulepingu alusel annab üks isik teise isiku kasutusse kindlaksmääratud rahasumma või liigitunnustega asja ja teeb seda tasuta. Krediidilepingu alusel antakse tasu eest kasutusse rahasumma. Tasu väljendub üldjuhul intressi maksmise kohustuses.
Laenu- ja krediidilepingute alaliik on tarbijakrediidileping.
Võlaõigusseaduse § 396 alusel saab laenulepinguid jagada kaheks:
· laenulepingud, mis on suunatud rahasumma kasutusse andmiseks
· laenulepingud, mis on suunatud asendatava asja kasutusse andmiseks.
Nimetatud lepingust tulenevad peamised õigused ja kohustused sarnased.
Laenulepingust tulenevalt peab laenuandja andma laenusaajale üle lepingus kokkulepitud rahasumma või eseme ja võimaldama nimetatud objektide kasutamise lepingus ette nähtud aja jooksul.
Krediidileping
Krediidileping on sarnane laenulepinguga. Krediidilepinguga kohustub üks isik ehk krediidiandja andma teise isiku ehk krediidisaaja käsutusse rahasumma (krediit), krediidisaaja aga kohustub tasuma krediidilt intressi ja lepingu lõppemisel krediidi tagasi maksma. (VÕS § 401 lg 1)
Laenuleping erineb krediidilepingust viimase tasulisuse poolest. See tähendab, et krediidileping on alati tasuline, isegi kui osalised pole kokku leppinud intressi suuruses. Tasulisus aga seisneb krediidisaaja kohustuses maksta krediidiandjale intressi raha kasutamise eest. Laenulepingu alusel ei ole laenu saajal intressi maksmise kohustust, va VÕS § 397 sätestatud erandite ja osaliste teistsuguse kokkuleppe korral.
Loe lähemalt Äripäeva „Juhiabi käsiraamatust“.
Autor: Andres Õige, Urve Vilk