11. oktoober 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eelarve tegemine aitab rahaasjad korras hoida

Kui raha on vähe, pole pere-eelarvet mõtet pidada! See on levinud arvamus, kuid tegelikult on asi täpselt vastupidi – kui raha napib, tuleb eriti hoolega jälgida, mille peale kulutad.

Eelarve tegemise mõte on lihtne: saada ülevaade oma tuludest ja kuludest. Kui kirjutad kuude kaupa oma sissetulekud ja väljaminekud üles, saad täpse pildi sellest, kui suur on su sissetulek, kui suured on su väljaminekud ning veelgi tähtsam: mille peale sa kulutad. Selleks tasub oma kulud võimalikult detailselt lahterdada: näiteks kulud koju ostetavale toidule, väljas söömisele, sideteenustele, eluasemele, transpordile, meelelahutusele, hobidele, lemmikloomadele jne.

Järjepidev eelarve pidamine aitab sul üles leida need mustad augud, kuhu raha lihtsalt käest kaob, ilma et sa ise sellest arugi saaksid. Näiteks väikeste emotsiooniostude peale võib kuluda su rahakotist üsnagi korralik summa. Iga nädal kolm-neli eurot otseselt mittevajalikke oste tähendab aasta kokkuvõttes üle paarisaja eurost väljaminekut.

Kui oled juba kuu aega eelarvet koostanud, on sul pilt ees, kui palju sul kuus mingi kululiigi peale raha läheb. Nüüd võiksid järgmiseks kuuks seada igale kululiigile limiidi, millest kinni pidamist regulaarselt jälgid.

Eelarve koostamise pluss on ka selles, et see aitab sul oma rahaasju pikemalt ette planeerida, sest elusündmused, mille jaoks kipub tavapärasest enam kuluma, on üldiselt ette teada. Näiteks veidi enam kui kahe kuu pärast tuleb arvestada jõulukinkide ostmisega – poleks paha juba praegu hakata selleks raha kõrvale panema.

Kui sul on vaja oma kulutusi kärpida, aitab siingi eelarve, sest saad lahku lüüa vältimatud kulutused ja välditavad kulutused. Vältimatud kulud on arved, mille maksmisest ei saa kuidagi loobuda (küll aga võib olla võimalik teatud arveid tarbimise kokkutõmbamise teel mõnevõrra vähendada, näiteks elektriarve või mobiiliarve). Välditavad kulud on näiteks meelelahutus, rõivad – nende arvelt on võimalik kokku tõmmata. Kui palju just, selgubki eelarvet tehes. 

 

Kuidas pere-eelarvet teha?

On maitseasi, kas kirjutad tulud ja kulud paberile või kasutad arvutis Excelit – viimasel juhul on kokkuvõtete tegemine lihtsam, sest liitmised-lahutamised teeb sinu eest programm. Ka on maitseasi see, kas kirjutad oma tulud ja kulud üles igal õhtul, et midagi meelest ei läheks või analüüsid kuu lõpus kogunenud tšekkide ja internetipanga väljavõtte põhjal oma eelarve seisu. Eeltäidetud pere-eelarve vormi leiad siit ning siit saad täpsemalt lugeda eelarve koostamise kohta.

Üks on aga kindel: pere-eelarve tegemine on kindlasti jõukohane ka neile, kel kooliajal matemaatikatunnis väga hästi ei läinud – vaja on ainult tahtmist, järjepidevust ja täpsust oma sissetulekute ja väljaminekute üles märkimisel.

 

Nipid eelarve tegemiseks

- Sea endale eesmärk, mille jaoks hakkad eelarvet koostama – näiteks tahad teada, kui palju sul kuus toidu peale raha kulub. Või soovid eelarve pidamisega end distsiplineerida – teades, et pead kõik kulud üles kirjutama, ei haara poes riiulist kõiki asju, mille järgi hetkel isu tekkis. Või tahad välja selgitada, kui palju oleksid iga kuu suuteline säästma, et täita mõni unistus: reis, kodu sisustamine jne.

- Ole järjekindel ja sea sisse süsteem, kui tihti kulusid üles kirjutad. Mõnele võib sobida seda teha igal õhtul, siis on kindel, et midagi ei unune. Teine eelistab tšekid kokku koguda ja kord nädalas eelarvetabelile pühenduda. Kolmas vaatab kuu lõpus internetipanga väljavõtet.

- Mida täpsemalt sa eelarves oma kululiigid (koju ostetav toit, tööpäeva lõunad jne) lahti kirjutad, seda parema ülevaate saad.

- Sea endale eesmärk, kui palju võid igale kululiigile ühes nädalas/kuus kulutada ja jälgi sellest kinnipidamist.

Loe lisaks minuraha.ee.

Autor: Tiive Murdoja, Kirjutab minuraha.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700