Vastab Tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Leonid Siniavski:
Tööandjal ei ole alust keeldumiseks, kui Te teavitate teda mõistliku aja ette oma vastavast soovist. Vere loovutajale, ehk doonorile annab seadusliku võimaluse töölt ära küsimiseks Vereseaduse (RT I 2005, 13, 63) § 7 lg 3 p 5, millise kohaselt doonoril on õigus saada tööandjalt vaba aega vere loovutamiseks. Kui pikk see vaba aeg peaks olema, seadus ei sätesta. Eeldatakse ilmselt töölepingu poolte mõistlikku kokkulepet.
Mis puudutab tööpäeval vere loovutamise aja eest töötasu säilitamisse, siis tööandja vere loovutamise aja eest töötajale töötasu maksma ega säilitama ei pea.
Nimelt ei ole seaduseandja vere loovutamise aega käsitlenud töölepingu seaduse (RT I 2009, 5, 35, edaspidi TLS) § 38 mõistes olukorrana, kus tööandja peaks maksma töötajale keskmist töötasu mõistliku aja eest, mil töötaja ei saa tööd teha tema isikust tuleneval, kuid mitte tahtlikult või raske hooletuse tõttu tekkinud põhjusel. Vere loovutamise aeg on üldjuhul ette planeeritav, ehk siis see on eelnevalt kavandatud tegevus, mida ei saa käsitleda olukorrana, kus töötaja ei saa täita tööülesandeid temast endast tulenevate ettenägematute asjaolude tõttu.
Samas ei keela seadus tööandjat töötajale soodsamate kokkulepete kohaldamist, ehk siis tööandja võib vastava poolte vahelise kokkuleppe kohaselt säilitada töötajale vere loovutamise aja eest kas töölepingujärgse töötasu või ka keskmise töötasu. Vastavad kokkulepped oleks mõistlik fikseerida töölepingu lisana või siis pisut üldisemal kujul tööandja töökorralduse reeglites.
Doonorite jaoks kasulikku teavet leiate lisaks veebilehelt http://www.verekeskus.ee
Loe lisaks tööõiguse teemadel siit.